reklama 

V trutnovském regionu udeřily spalničky, do nemocnice muselo několik osob

3.3.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 7275

Několik osob bylo hospitalizováno v nemocnici, když byl na Trutnovsku v těchto dnech zaznamenán zvýšený výskyt onemocnění spalničkami. „Tyto osoby mají vazbu na společnost Siemens, pobočka Trutnov,“ uvedla Veronika Krejčí, mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové.

V trutnovském regionu udeřily spalničky, do nemocnice muselo několik osob

Vzhledem k tomu, že spalničky jsou mezi lidmi snadno přenositelné, je třeba osoby, které byly s nemocnými v blízkém a přímém kontaktu, pokud možno izolovat v jejich bydlišti. KHS nyní zajišťuje epidemiologická šetření, nastavuje protiepidemická opatření a intenzivně pracuje na identifikaci a poučení rizikových kontaktů, u kterých by mělo dojít k odběru krve na zjištění protilátek proti spalničkám a zejména k jejich izolaci v domácím prostředí.

„Pokud tyto osoby nemají dostatečné množství protilátek, musí být v domácí izolaci po dobu 21 dnů od posledního kontaktu s nemocným,“ prozradili hygienici. Zdrojem této nákazy je výhradně nemocný člověk. Spalničky se začínají projevovat jako běžné virové onemocnění spojené s rýmou, zánětem spojivek, kašlem a případně teplotou.

Potom se většinou objevuje vyrážka začínající na kůži hlavy a obličeji, která se šíří na trup, horní a dolní končetiny. Nemocný může nakazit ostatní již zhruba dva až čtyři dny před a následně až čtyři dny po výsevu této vyrážky. Onemocnění trvá přibližně sedm až deset dní, hospitalizace nemocného v zdravotnickém zařízení je nutná. Z hlediska prevence onemocnění spalničkami je nejúčinnější ochranou očkování.

(hyš, tz)
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto:
zdravi.euro.cz, vitalia.cz

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama