reklama 

Záchranářský kurz prohloubí znalosti lékařů, potápěčů i laiků

7.3.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 623

Rescue 2019 Trutnov. Záchranářský kurz se v pátek a sobotu uskuteční v našem městě, konkrétně v krytém bazénu, kde se bude zítra večer odehrávat praktická část s ukázkami záchrany na hladině i pod, a pozítří bude seminář pokračovat sérií přednášek v Hotelu Patria. Organizátorem a odborným garantem akce je lékař Vladimír Hadač, který je jedním ze zakladatelů moderní trutnovské záchranky po roce 1989. V současné době působí jako primář ZZS okresu Mladá Boleslav.

Záchranářský kurz prohloubí znalosti lékařů, potápěčů i laiků

Školení záchranářů, potápěčů, zdravotních sester i laiků se uskuteční již po osmnácté. „Vždy se snažíme se synem, který pracuje na urgentním oddělení ve Střešovicích, pozvat na seminář celou škálu lidí, aby témata co nejvíce oslovila a probírají se samé akutní stavy,“ tvrdí Vladimír Hadač a doplňuje, že opravdu takových těch závažných stavů při výjezdu záchranky je minimálně, ale právě proto je potřeba se o nich dozvědět co nejvíce.

Praktická část kurzu je spojená s vodou, kde je záchrana lidského života podstatně složitější než třeba na ulici či ve volném prostoru. „Některé věci ve vodě prostě dělat nelze, vidím tam spoustu rizikových věcí,“ upozorňuje trutnovský chirurg, který se kromě urgentní medicíny už asi třicet let věnuje i výuce potápění.

Teoretická část semináře se bude skládat z bloku odborných přednášek, které nabídnou průřez poskytování první pomoci. Do Trutnova přijedou rozšiřovat osvětu specialisté z různých odvětví. „Máme například pozvaného hrudního chirurga a soudního lékaře. Jelikož je v dnešní době docela důležitá komunikace, nebude chybět ani psycholog. A slovo dostane i mladý právník, protože hodně otázek se dnes vztahuje také na právní problematiku první pomoci,“ naznačuje Vladimír Hadač. Některé přednášky oživí ukázky na preparátech, kde se třeba bude vysvětlovat funkce plic a intubace.

Rescue 2019 Trutnov je akce, která je zařazená do systému celoživotního vzdělávání lékařů, které slouží k prohlubování odborné způsobilosti lékaře.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto:
Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama