reklama 

Archiv připomenul třicáté výročí sametové revoluce na Trutnovsku

9.6.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 495
 • komentářů 1

Třicet let. Tolik letos v listopadu uplyne od tak zvané sametové revoluce, kdy se bývalý komunistický režim, který v zadrátovaném Československu čtyřicet roků „pečoval“ o své obyvatele, zhroutil jako domeček z karet. V této souvislosti Státní okresní archiv v Trutnově uspořádal na Mezinárodní den archivů ve své badatelně výstavu nazvanou Sametová revoluce na Trutnovsku.

Archiv připomenul třicáté výročí sametové revoluce na Trutnovsku

Návštěvníci si mohli prohlédnout nejen trutnovskou kroniku se zápisy ze 17. listopadu 1989, ale také panely zaměřené na průběh revoluce nebo například na Václava Havla a jeho vztah k trutnovskému regionu. „Vystavili jsme různé dokumenty, fotografie či prohlášení, které by mohly návštěvníky zajímat,“ řekl archivář Pavel Zahradník.

Součástí této události byla projekce dobových fotografií od známého fotografa Bohdana Holomíčka. Tento držitel Kulturní cenu města Trutnova, který ji získal v roce 2015, má ve své sbírce množství fotografií z revolučních událostí. Je také znám jako fotograf disidenta a prezidenta Havla. Jeho snímky rozproudily vzpomínky pamětníků, kteří se o ně s ostatními ochotně podělili.

„Zaujala mě spontánní debata pamětníků, která vznikla při projekci fotografií,“ okomentoval vzpomínkovou akci učitel trutnovského gymnázia Václav Fojt. Podle něj bavila i žáky druhého ročníku gymnázia, které do archivu vzal na druhý den.

„Nejvíc je zaujalo, když dostali úkol, aby mě našli na fotografii,“ dodal. Výstava, již bez Holomíčkových fotografií, je pro zájemce připravena na celý rok až do dalšího Mezinárodního dne archivů v badatelské dny, tedy každé pondělí a středu.

Markéta Šilhanová
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

Diskuse

9.6.2019 Jiri Klas
Proč to prekrucujete co se zhroutilo jak domek z karet ? Kdyby to vládnoucí garnitura nechtěla tak bylo velký kulovi ! Měla k dispozici armádu bezpečnost milice už se konečně proberte!

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama