reklama 

Formule „Cihla“ jela v národním finále nejrychleji, studentský tým skončil druhý

25.6.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 552

Přijeli, viděli a málem zvítězili! Řeč je o čtyřčlenném týmu spolužáků s názvem H59 Racing Team ze Střední průmyslové školy v Trutnově. Jeho šéf Adam Tryzna společně s Ondrou Horákem, Petrem Šimůnkem a Jankem Plačkem strávili 200 hodin práce na projektu Rychlé závodní vozy, jehož dominantou je rychlá formule, aby při své premiérové účasti na národním finále v Praze zazářili.

Formule „Cihla“ jela v národním finále nejrychleji, studentský tým skončil druhý

Minulý víkend strávili v Národním technickém muzeu, kde v konkurenci šesti týmů obsadili 1. místo za nejrychlejší auto a 2. místo v celkovém pořadí. „Náš úspěch považuji za šokující. Jeli jsme tam na zkušenou, okouknout, jak to chodí a málem jsme vyhráli,“ smál se Adam Tryzna. Tým hned první den zaujal porotu svou verbální prezentací, protože se jim velmi povedla a porotci nešetřili chválou.

„Byli jsme připraveni, nic tam nechybělo a řekl bych, že verbální prezentaci našeho týmu i zpracování projektu jsme měli nejlepší. To bylo hodně klíčové a měli jsme radost,“ vrací se do předešlých dnů student trutnovské průmyslovky. V prvním dni finále proběhlo také testování aut a ukázalo se, že vůz vytvořený H59 Racing Teamem je velice rychlý.

„Auto mělo pokořit čas 1,5 sekundy a jezdilo těsně nad 1,3 sekundy. Tým ze Strakonic, který nakonec celé finále vyhrál, dal našemu autu přezdívku „Cihla“, protože jsme vytvořili oproti jiným týmům robustní formuli, která jezdila hodně rychle a byla navíc odolná, což byla výhoda,“ uvedl Tryzna. Auto v úvodním dni ještě prošlo technickou kontrolou, zda splňuje dané specifikace. Trutnovská formule splnila všechny podmínky pro závod.

Druhý den finále soutěžící prošli prezentací svého boxu. A pak už došlo na samotný závod, který obsahoval dvě jízdy. „Na více než dvacetimetrové dráze jsme podobně jako strakonický tým Miracle Engineers jezdili časy těsně nad 1,3 sekundy. V druhé jízdě jsme měli čas 1,311, který byl o 0,009 sekundy rychlejší než čas druhých Strakonic, které se nakonec staly už počtvrté celkovým vítězem,“ představil student excelentní triumf rychlého vozu H59 Racing Teamu.

Porotu výkon trutnovského týmu zcela zaskočil, protože nečekal, že při premiéře dosáhne takového skvělého úspěchu. „Přiznám se, že ani my jsme nečekali, že v národním finále obsadíme druhé místo. Máme z toho velikou radost a je to pro nás motivace,“ dodal Tryzna. Velkou radost z finálového umístění týmu trutnovské průmyslovky měl i její ředitel Vladislav Sauer, který si přál vítězství, což se mu nakonec málem splnilo.

„Považuji to za výjimečný úspěch a klukům k němu gratuluji. Za velmi krátkou dobu se jim podařilo vytvořit nadstandardní tým žáků druhého ročníku oboru Slaboproud a elektrotechnika, a nakonec uspět v silné konkurenci v národním finále. Je to také významné ocenění pro školu, kde kluci studují a zároveň motivace pro ostatní nadané spolužáky,“ řekl ředitel Sauer.

Také dlouhodobého podporovatele školy Rudolfa Kaspera, majitele trutnovské firmy Kasper, úspěch studentů potěšil. „Když už v Trutnově svůj projekt prezentovali, bylo vidět, že jsou to velmi inteligentní a talentovaní kluci. Chceme pokračovat ve spolupráci s průmyslovkou a podporovat tento tým, který potřebuje tunel, v němž by mohl formule zkoušet,“ prozradil Kasper. Čtěte také.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jaroslav Beran

 

 

.

 

  

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama