reklama 

Když v Trutnově zahoukaly sirény, lidé spěchali do krytů

21.6.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 3223
 • komentářů 1

V období, kdy země prožívaly válečné období, nebo si dokonce vyhrožovaly jaderným útokem, budovaly se v podzemí městských institucí i obytných domů rozmanité bezpečnostní kryty. Nejinak tomu bylo v minulosti i v Trutnově. Státní okresní archiv má k dispozici plán protileteckých bunkrů a štol, které byly budovány na počátku druhé světové války k ochraně obyvatelstva před nálety.

Když v Trutnově zahoukaly sirény, lidé spěchali do krytů

„Nacházely se v podzemí všech významných veřejných budov a bylo plánováno jejich propojení štolami. Pozůstatky těchto štol jsou například ve Vodní ulici,“ řekl pracovník archivu Pavel Zahradník. Jeho slova potvrdil Vlastimil Grof z Odboru rozvoje města. „V období druhé světové války německá branná moc ve městě budovala systém těchto krytů.“ Při tom upozornil na válečný kryt, který Němci vyrazili ve skále nedaleko bývalého podniku Texlen v Horské ulici.

Podle něj kryt pravděpodobně existoval i pod už neexistující přádelnou v Horním Starém Městě. „Zabudovaný vysoce odolný kryt v suterénu jedné výrobní haly, která se stavěla ve 40. letech, byl vytvořen z několika sekcí. Nechyběla tam filtroventilace, chráněné elektrické rozvody, telefony, signalizace… Vše vzalo za své při demolici objektu,“ konstatoval.

Samostatnou kapitolou vedoucí k výstavbě krytů byla vrcholící studená válka při rozdělení světa na socialistický tábor a kapitalistický západ. „Na konci 50. let se v rámci programu civilní ochrany obyvatelstva ve městě budovaly další kryty související s tehdejší jadernou hrozbou. Na prvním místě však byly tvořeny lidově řečeno pro papaláše, pro zajištění řídících a velících složek obrany státu. Až v druhé řadě šlo o ochranu obyvatelstva,“ říká pracovník městského úřadu.

Další velice důležitý kryt se nacházel pod budovou pošty. Přímo ve sklepení byla umístěna nouzová telefonní centrála pro linky civilní obrany a armády. V chráněné místnosti nechyběly vlastní filtroventilace, pancéřové protiplynové tlakové dveře i nouzový výstup. Jeho pozůstatkem je stále viditelný plechový dvojitý poklop na ulici. Pošta byla tehdy strategické spojovací centrum.

Kryt byl součástí podzemí i někdejšího okresního úřadu, budovy dnešní Komerční banky či Haasova paláce, který byl v té době sídlem městských orgánů. Odtud vedl nouzový východ, který ústil v rohu Krakonošova náměstí. Další kryty byly vytvořeny pod dnešním soukromým objektem na rozhraní náměstí a Havlíčkovy ulice i pod budovou gymnázia. 

  

Letecké ochranné kryty pro obyvatelstvo vznikaly ve sklepích obytných domů, například na Kryblici. „U kruhového objezdu nedaleko Základní školy Komenského se stavěl obytný blok a v jeho suterénu se také nacházely kryty,“ doplnil Grof s tím, že tyto stavby měly za minulého režimu strategický význam.

Ve městě byla totiž vojenská posádka, nejdříve československá, později sovětská. Z Trutnova se navíc řídil celý okres, sídlila v něm okresní vojenská správa, řídící orgány pro případ krize, štáb civilní obrany a podobně. „Objekty byly propojeny komunikačními kabely s telefonní ústřednou pod objektem pošty, což byl systém tak zvané místní baterie,“ dodal pracovník Odboru majetku města.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

 

Diskuse

22.6.2019 Jiri Klas
Vše se zrusilo nedej bůh a když dojde tak jak to bude řešeno když nic není? Pokud USA povedou současnou politiků tak musíme počítat i s válečným konfliktem !nebo se nám rakety vyhnou!

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama