reklama 

Policejní psovod Michal Záruba z Trutnova získal a převzal ocenění Specialista roku

5.6.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1092

Velkého úspěchu dosáhl policejní psovod Michal Záruba z Trutnova. Ve Španělském sále Pražského hradu byl při slavnostním vyhlášení ankety Policista roku 2018 oceněn v kategorii Specialista roku. Za oceněným psovodem kromě dvacetileté služby u policie stojí i profesionální výcvik psa Poluxe, který byl jako vůbec první služební pes vycvičen proti tak zvanému aktivnímu střelci.

Policejní psovod Michal Záruba z Trutnova získal a převzal ocenění Specialista roku

Anketa oceňuje nejlepší policisty a jejich činy nejen ve službě, ale i v civilu. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka, který ocenění předával, je co oceňovat, protože kriminalita klesá a důvěra v policii roste. „Česká republika je sedmou nejbezpečnější zemí na světe,“ konstatoval při slavnostním ceremoniálu ministr. Akruální ocenění není jediným Zárubovým úspěchem.

Už v roce 2016 byl v Praze v souvislosti s anketou Statečné psí srdce společně se svým psem Poluxem oceněn v kategorii Statečné psí srdce – Záchranný čin služebních a záchranářských psů. Tehdy Záruba s Poluxem zachránili život muži, který se po neúspěšné krádeži dal na útěk a chtěl vzít život. Po sedmikilometrové trase v náročném terénu ho dvojice vypátrala.

„Protože ve stopách v hlubokém sněhu nebyl patrný dezén podešve obuvi, nemohl jsem stopy podezřelého vizuálně rozeznat a kontrolovat činnost Poluxe. Musel jsem se tak plně spolehnout na činnost zvířete. Stopa vedla velmi náročným, svažitým terénem a místy prostupovala houštinami a křovisky. Polux ji i přes všechny komplikace po celou dobu naprosto spolehlivě sledoval,“ prozradil tehdy úspěšný psovod.

Policie v Královéhradeckém kraji si Záruby velmi váží pro jeho profesionální přístup, kterým zlepšuje její image, zejména v oblasti služební kynologie. „Je etickým a morálním vzorem pro své kolegy, a především uznávaným specialistou, který má své domovské sídlo na Trutnovsku. V rámci služby však zasahuje na území celého kraje. Své zkušenosti předává ostatním při výcviku i odborných seminářích v České republice,“ prozradil policejní komisař Jan Čížkovský. Služební pes Polux pod Zárubovým vedením vypátral celkem 17 pachatelů, z nichž dva přímo zadržel. Dále nalezl 27 předmětů, například klíče od ukradeného automobilu nebo odcizené pneumatiky. Dále dva nástroje, které pachatelé použili ke spáchání trestné činnosti a na útěku odhodili. Z různých míst činu vypracoval nesčetné množství pachových stop. Také se mu podařilo zachránit tři pohřešované osoby.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Policie ČR

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama