reklama 

Psí útulek se otevřel veřejnosti a začne se stavět nový plot

7.6.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1118

Den otevřených dveří trutnovského psího útulku se konal potřetí a potřetí se tato akce setkala s velkým ohlasem veřejnosti. Do areálu ve Vrbově ulici v Poříčí zavítala první červnový den asi tisícovka návštěvníků, aby se seznámila se zázemím pro čtyřnohé chlupáče, dozvěděla se něco o tom, jak útulek funguje a rozšířila si obzory o další aktivity se psy. Do soutěží s edukativní tématikou se zapojilo přes 200 dětí.

Psí útulek se otevřel veřejnosti a začne se stavět nový plot


Finanční i věcné dary

Hned za vstupní bránou byla umístěna sklenice, kam návštěvníci odevzdávali dobrovolné příspěvky. Vybralo se 25 239 korun! Dalších 2500 Kč útulek získal od Sladkých Teček, které na místě prodávaly občerstvení. Sponzorský dar 2000 Kč věnoval Coffe & Bar Bruno a 635 korunami přispěl také stánek s francouzskými polibky, kde si děti mohly nechat oblízat obličej od francouzských buldočků. Ti tedy rozdali 135 pusinek. Po sečtení všech finančních darů se tak v útulku těšili z částky 30 414 korun.

Velkou radost však způsobily i věcné dary. „Vybralo se strašně moc krmiva a je super, že převažovaly kvalitní granule, třeba značek Brit a Ontario, nad těmi z marketu, které samozřejmě také přijmeme, ale popravdě z nich nemáme úplně až takovou radost,“ nechala se slyšet vedoucí Městského útulku Trutnov Karolína Benešová. Kvalitního krmiva se vybralo 150 kg, marketové kvality 70 kg. „Ten poměr se oproti minulým létům výrazně otočil k lepšímu,“ dodala. A to samé platilo na pamlsky. Piškotů se nashromáždilo jen 5 kilo, zatímco kvalitního masa, sušených kostí a různých dentálních dobrot se nastřádalo 120 kg.

„Je úžasné, že se lidí snaží poslouchat, co psi potřebují a berou naše připomínky k této problematice na vědomí,“ pochválila vedoucí útulku veřejnost, která do útulku darovala i vodítka, obojky, hračky a neméně důležité drogistické zboží.

Policejní psovodi a soutěže pro děti

Program dne otevřených dveří byl samozřejmě zaměřený na práci se psem. Asi největší ohlas sklidila ukázka policejní kynologie. V útulku se pohybovali čtyři psovodi. „Bylo skvělé, že tady měli na okoukanou i jednoho pejska, který se to teprve učí, takže si mohli vyzkoušet jeho reakce na větší množství lidí, křik, hudbu a tak dále,“ poukázala Karolína Benešová. Policista, který dělal figuranta s obranným rukávem, pak nechal na sebe skočit i psy od veřejnosti, co jsou na tuto činnost naučení.

Hodně zaujal i canisterapeutický stánek, kde se v akci představil malý jorkšírský teriér a ukazoval, jak se s ním pracuje v nemocnici. „Když s ním ta paní přijde k lidem na lůžku a nechá ho lehnout si vedle, nebo jim dá piškot na tvář a on ho slízne a přitom olíže pacientů krk,“ přiblížila Karolína Benešová ukázku, která se dětem také velmi líbila.

Nejmenší návštěvníky útulku pak samozřejmě nadchly i soutěže, jako sbírání maket psích hovínek, poznávání věcí v zatmavených sklenicích nebo ve spolupráci s rodiči vyplňovali tajenku, kde se museli vypořádat s 25 otázkami o psím životě. Za odměnu si domů odnesli balíčky s bonbóny. O hudbu se v areálu staral DJ a nechyběl třeba ani stánek s ukázkami třídění odpadu.

Nový plot za 623 tisíc korun

Sobotní den v útulku byl posledním, kdy jeho návštěvníci mohli vidět kolem dokola starý plot. Už v pondělí přijede do Trutnova kyjovská firma Wire-Build, která vyhrála výběrové řízení, a bude zde montovat nové oplocení za 623 209 Kč.

„Nebude se jednat o klasické pletivo, ale plot bude poskládaný z tzv. 3D plotových dílců, které budou stát na podhrabových deskách, takže psi se pod plotem nepodhrabou a ani nějakým jiným způsobem se přes něj nedostanou,“ zdůraznila vedoucí útulku Karolína Benešová, že tento plot bude opravdu kvalitní.

Celá rekonstrukce bude rozdělená na etapy, nejprve se bude strhávat a stavět obvodové oplocení a poté dojde i na vnitřní výběhy. „Po dobu, kdy tady plot nebude, jsme samozřejmě přijali nějaká opatření a psy budeme zamykat na klapky. Zároveň budeme spolupracovat s městskou policií, která bude objekt hlídat přes noc,“ poznamenala Benešová, která doufá, že po dobu stavby nedojde k útulku k žádnému incidentu.

Nový plot by měl být vybudovaný asi za dva měsíce. „Kompletně vznikne i nová brána, takže konečně zmizí i ten ostnatý drát a prostředí útulku bude příjemnější na oko,“ dodala.

Štěňátka zmizela okamžitě

V současné době se v útulku nachází 17 psů. Během dne otevřených dveří si sice nikdo z návštěvníků domů svého nového čtyřnohého kamaráda neodvedl, ale v jednom případě byla domluvena adopce a do čtrnácti dnů by měl pejsek putovat k novým páníčkům.

Velký zájem byl však o pět štěňátek, ta všechna během soboty našla majitele. „I přestože jsem to nikde nezveřejňovala. Okamžitě se to ale tady mezi lidmi rozkřiklo,“ usmála se Karolína Benešová a doplnila, že tato štěňátka půjdou do adopce ale až za měsíc.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama