reklama 

Schválení nové zonace Krkonošského národního parku míří do finále

6.6.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 354

Nová zonace Krkonošského národního parku (KRNAP), která určí režim ochrany krajiny v jednotlivých částech Krkonoš v dalších patnácti letech, úspěšně „zvládla“ ve schvalovacím procesu další zastávku. Schválila ji totiž už i Rada Krkonošského národního parku (KRNAP), kterou tvoří zástupci obcí, vědců, horské služby či firem. Pro předložený návrh hlasovalo 39 členů Rady, proti jich bylo deset.

Schválení nové zonace Krkonošského národního parku míří do finále

„Oceňuji úsilí, které všichni zúčastnění návrhu nové zonace a klidových území věnovali. Zejména děkuji všem pracovníkům Správy KRNAP, kteří se na vzniku a projednávání podíleli,“ prohlásil ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Děkuji i všem starostkám, starostům a našim dalším partnerům, kteří svými komentáři a následně i oficiálními připomínkami pomohli celý proces dovést k dnešnímu schválení návrhu nové zonace KRNAP,“ dodal.

Pro novou zonaci hlasoval i starosta Vrchlabí a předseda Svazku měst a obcí Krkonoše Jan Sobotka. "Chápu snahu KRNAPu nějakým způsobem bránit území národního parku, protože v některých ohledech už využití území skutečně naráží na svoje limity a po prodloužení dálnice D11 do Trutnova a dál do Polska by tu mohl nastat opravdu velký problém nebo kolaps, jaký je například v adršpašských skalách. Nicméně předpis jsme dostali nadiktovaný zeshora, já bych byl raději spíš za opačný postup," zdůraznil Sobotka, který však jednání Rady KRNAPu označil za korektní. Vrchlabský starosta též vyjádřil naději, že komunikace mezi dotčenými obcemi a subjekty s KRNAPem bude nadále pokračovat a vyjde vytvoření ke stálé pracovní skupiny, které bude operativně řešit aktuální situaci.

Předpis nyní ministerstvo životního prostředí pošle k mezirezortnímu připomínkování a poté ho vydá jako vyhlášku. Předpokládá se, že nová zonace Krkonošského národního parku by mohla začít platit od roku 2020.

Nová zonace detailně popisuje pravidla péče o přírodu ve čtyřech nově definovaných zónách s ohledem na jejich dlouhodobý cíl. Regulace a pravidla pro činnosti v národním parku už nadále nebude řešit zonace, ale pravidla napsaná přímo v zákoně pro celé území národního parku a pro území mimo zastavěné části obcí a zastavitelná území obcí. Předpis rovněž neobsahuje žádná omezení regulující pohyb osob na území národního parku a návštěvnost celého území tak bude regulována vymezením takzvaných klidových území.

Jiří Štefek
redakce@trutnovinky.cz
foto: archiv KRNAPu

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama