reklama 

V Trutnově a okolí loni působilo 13 665 podnikatelů a firem. Nejvíce v pohostinství

2.7.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 690

Počet živnostníků i firem působících v Trutnově a jeho okolí stále narůstá. Podle výroční zprávy města za minulý rok evidoval živnostenský odbor v místním obvodu 12 066 fyzických osob a 1599 firem a podniků, celkem 13 665 subjektů. To je o 117 více než v roce 2017 a o 199 více, než tomu bylo v roce 2016. Podle starosty Ivana Adamce (ODS) za tím stojí i skutečnost, že město poskytuje podnikatelům standardní podmínky a nezvyšuje jim nájmy.

V Trutnově a okolí loni působilo 13 665 podnikatelů a firem. Nejvíce v pohostinství

Z podrobnějšího členění vyplývá, že nejvíce podnikatelů vykonává volnou a řemeslnou činnost. Mezi jednotlivými odvětvími vévodí hostinská činnost, prodej lihovin a řemeslné profese, jako zednictví, zámečnictví či truhlářství. Vedle živností v pohostinství nejvíce podnikatelů loni přibylo v dopravě a opravě automobilů.

Jak uvedl starosta, jednotlivá čísla si zaslouží hlubší rozbor, protože řada podnikatelů přibyla i díky štěpení firem či jejich přeskupování. „Lze ale říci, že Trutnov je pro podnikání městem s dobrými a standardními podmínkami. Firmy oceňují zdejší dopravní mobilitu, ale i perspektivní a zajímavou skladbu pracovního trhu,“ říká Adamec s tím, že pro živnostníky se město snaží vytvářet a udržovat příznivé podmínky. „Nájmy jsme nezvyšovali již mnoho let,“ dodal.

Zástupci opozice vidí za růstem podnikatelské činnosti v Trutnově především pokračující hospodářský růst. „Nemyslíme si, že by vedení města vytvářelo nadprůměrně dobré podmínky pro podnikání. V našem městě je naopak patrný silný pokles maloobchodní činnosti, protože pro drobné prodejce představují nadnárodní obchodní řetězce silnou konkurenci,“ říká Petr Sobotka, zastupitel s hnutí Žít v Trutnově.

Marek Šváb, lídr trutnovské ČSSD, která loni vypadla z městského zastupitelstva, si váží každého, kdo se rozhodne v Trutnově podnikat, „protože jsou pro občany i návštěvníky Trutnova velkým přínosem a zejména také proto, že sami realizují svůj cíl, šli do mnohdy tuhého konkurenčního boje a někteří také vytvořili nová pracovní místa.“ Posteskl si však, že trutnovští voliči loni neocenili volební program jeho strany v komunálních volbách. „To, co jsme navrhovali mimo jiné i pro mladé lidi coby začínající podnikatele, tedy startovací byty, voliči v posledních komunálních volbách nevyslyšeli a do zastupitelstva poslali jiné politické subjekty, které nejspíš mají pro podnikatele lepší podmínky,“ uzavřel Šváb.

Jiří Štefek
redakce@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: archiv Trutnovinek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama