reklama 

Kola, koloběžky i invalidní vozíky si nechalo označit DNA 200 lidí

30.7.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1202

DNA je nukleová kyselina, nositelka genetické informace všech organismů. Bývá zásadním materiálem v diagnostice nemocí, testech otcovství, při vyšetřování zločinů i k označení předmětů. Právě k tomuto účelu již rok používá Městská policie Trutnov syntetickou DNA ke značení jízdních kol, koloběžek, invalidních vozíků a dalších podobných předmětů.

Kola, koloběžky i invalidní vozíky si nechalo označit DNA 200 lidí

Této služby zatím využilo 200 občanů města, aby tak ochránili svůj majetek. „Tak zvané forenzní identifikační značení umělou syntetickou DNA je neviditelné, zobrazí se až pod UV lampou. Každé označené kolo má mikrotečky s číselným kódem, podle kterého se dá identifikovat, případně dohledat při ztrátě nebo odcizení,“ řekl nám v červnu minulého roku před Uffem, kde při pilotní akci mohli obyvatelé využít službu zdarma, strážník městské policie Jan Bábik.

Ředitel městské policie Radek Svoboda upozornil, že jde o moderní preventivní opatření, jehož smyslem je nejen odrazení pachatele, ale i následná identifikace odcizeného předmětu.  Ke dvěma stovkám předmětů, které byly za rok touto metodou označeny, patřily nejčastěji jízdní kola, z nichž 80 byla elektrokola, dále tři koloběžky, šest kompenzační pomůcek, konkrétně pět  invalidních vozíků a jeden invalidní speciál.

„Všechny předměty byly nejdříve zařazeny do místní evidence a potom spárovány s centrální mezinárodní evidencí REFIZ. Tyto označené věci představoval majetek v celkové hodnotě přes sedm milionů korun,“ prozradil ředitel. Jak upozornil, během minulého roku nedošlo u žádného označeného předmětu v Trutnově ke ztrátě nebo odcizení. Strážníci provádějí namátkové kontroly jízdních kol a při zjištění označení prostřednictvím forenzního identifikačního značení mohou prověřit majitele.I nadále mohou zájemci své předměty nechat označit. „Každý občan, který si bude chtít takto označit své jízdní kolo nebo invalidní vozík je povinen u evidence předložit občanský průkaz a doklad o nabytí jízdního kola či invalidního vozíku. Pokud tento doklad nemá, bude s ním sepsáno čestné prohlášení o nabytí věci. Podmínkou je také souhlas s evidencí osobních dat majitele předmětu,“ dodal Svoboda.

U jízdního kola se značení provádí na sedmi až deseti místech, zpravidla na sváry, na místa, kde se nejvíce sahá, aby se značení neodlouplo. Podle strážníka Bábika výrobce garantuje, že po čtyřiadvaceti hodinách, kdy značení zaschne, není prakticky možné ho z kola sejmout. „K této akci, která je preventivní, nás přivedly krádeže kol. Už zhruba třicet městských policií v zemi toto značení používá a dnes jsme se připojili i my,“ řekl nám loni při pilotní akci strážník.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

 

 

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama