reklama 

Sucho: Nechat růst trávu? Město úplné zastavení sečení odmítá

6.7.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1541

Dlouhotrvající sucho a nedostatek vody v přírodě v řadě případů vede k tomu, že bývá na zahradách omezováno sečení trávy. Tento krok má mimo jiné vést k tomu, aby nedocházelo k odvodňování terénu a úbytku vody v krajině. Technické služby v Trutnově v této souvislosti podniklo několik kroků k sečení s ohledem na panující klimatické podmínky.

Sucho: Nechat růst trávu? Město úplné zastavení sečení odmítá

Naprosté pozastavení sečení však odmítají. „Dříve jsme trávu sekli na výšku pět centimetrů. Letos to je sedm centimetrů tak, aby tráva byla vyšší a zadržela více vláhy,“ vysvětlil Lumír Labík, ředitel Technických služeb. Dalším krokem je tak zvané mulčování, kdy se posečená tráva nesbírá, ale zůstává na ploše, což má také pozitivní vliv na zadržování vlhkosti v trávníku. Podle Labíka si pracovníci Technických služeb mnohem pečlivěji vybírají jednotlivé plochy a určují, jak často se budou sekat.

„Čím dál více se nám množí dotazy, proč i v horkém počasí trávu sečeme. Důvodů je hned několik,“ vysvětluje a doplňuje, že při současných teplotách usychá i vysoká tráva. „Pokud se bude sekat tráva vysoká a suchá, bude se prášit, a tím se značně znepříjemní život alergikům. Další problém je výskyt klíšťat a různých alergenů. „Zároveň pokud neposečeme, rozšíří se nám plevel, který trávníky značně znehodnocuje,“ uvedl ředitel Technických služeb.

Odpůrci častého sečení trávy však tvrdí, že vysoká tráva, pokud se neseče, není zdrojem alergických reakcí. Louka se může sekat před květem trav a pak koncem léta. „Tak to bylo v našich podmínkách vždy zvykem. Na městských trávnících doporučují někteří biologové ponechávat i padlé stromy, aby tlely přirozeným způsobem,“ argumentují ti, kteří by v době sucha a nedostatku vody v krajině trávu příliš nesekali.

Starosta města Ivan Adamec se v této souvislosti pozastavuje nad tím, že jsou mezi obyvateli města tací, kteří do trávy klidně odhodí odpadky včetně střepů a jiných ostrých předmětů. Ty pak ve vysoké trávě nejsou vidět a snadno může dojít ke zranění člověka i zvířete. Zároveň se setkáváme s tím, že majitelé psů ve vysoké trávě velmi často neuklízí exkrementy,“ říká.

(hyš, tz)
redakce@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: archiv města Trutnova, zahrady-fogl.cz

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama