reklama 

Uzavřu celé Krkonoše, hrozil lidem Krakonoš. Nakonec jim dal ještě jednu šanci

17.7.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1757

Uzavřením Krkonoš od 1. srpna, kterým ve svém dopise široké veřejnosti pohrozil vládce zdejších hor Krakonoš, se podařilo zažehnat. Pro zachování otevřeného přístupu do nejvyšších českých hor u Krakonoše intervenoval i samotný ministr životního prostředí Richard Brabec. Na společném setkání se dohodli, že lidé dostanou ještě jednu šanci, ale turisté v Krkonoších však zásadně musí změnit svoje chování.

Uzavřu celé Krkonoše, hrozil lidem Krakonoš. Nakonec jim dal ještě jednu šanci

Jen území Krkonošského národního parku a jeho ochranné pásmo v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí a celé Krkonoše pak dohromady 12 milionů osob. Negativním dopadem turistických výletů je ale množství odpadků, které po sobě turisté v parku zanechávají. A to je veliký problém, protože příroda si s nimi poradit nedokáže. „Na horách nejsou rozmístěny odpadkové koše. Do národního parku nepatří. Odpadkové koše mají své místo v ulicích měst, nikoli v přírodě, kde by jejich obsah byl vystaven nejen povětrnostním vlivům, ale lákal by i divoká zvířata. Prostě, co si do přírody přineseme, musíme si i odnést,“ prohlásil po setkání s Krakonošem ministr Richard Brabec.

Ve stejném duchu hovořil i ředitel Správy KRNAP Robin Bohnisch. „Pohozené odpadky v Krkonoších nás velmi trápí. Nejenom, že jsou škodlivé pro přírodu, ale snižují příjemné zážitky z návštěvy Krkonoš pro mnohé ukázněné turisty. Správa KRNAP se řadu let snaží tomuto problému čelit a i když výsledek v podobě množství vysbíraných odpadků je ohromující, tak se vůbec nedivím našemu vládci hor - Krakonošovi, že je roztrpčen. Věřím, že si lidé uvědomí škodlivost odpadků a situace v Krkonoších se brzy změní k lepšímu,“ uvedl Böhnisch.

Na území Krkonošského národního parku se každoročně konají úklidové akce, aby následky chování turistů napravily. Při takové akci letos na jaře pracovníci Správy KRNAP a dobrovolníci sesbírali skoro tři tuny odpadu, které se u turistických cest objevily po zimní sezoně. Situace je však v probíhající letní sezóně nadále kritická a přinutila k činu také samotného vládce hor Krakonoše.

Ten napsal široké veřejnosti dopis, ve kterém oznámil, že od 1. srpna hodlá uzavřít neprostupnou mlhou celé Krkonoše. "Mé rozhodnutí chápej jako trest za darebácké chování některých návštěvníků, kteří svou zlotřilostí vydají za několik Trautenberků. Kdyby se aspoň dokázali postavit mému hněvu tváří v tvář, ale na to jsou moc zbabělí. Vlastní ruce si špinit nehodlají," stojí mimo jiné v listě.

Klikněte pro zvětšení.

K naplnění hrozby nakonec nedošlo. „Nemá cenu zastírat, že jednání s Krakonošem nebylo vůbec jednoduché. Vládce hor je ze současné situace, kdy jeho revír zaplavují odpadky, silně znepokojen. Osobně také vnímám vážnost celé situace, protože přírodu a české hory mám velmi rád a nechci, aby nám je znečišťoval kdejaký odpadkouš,“ uvedl k setkání ministr. Na Krakonoše velmi zapůsobil nápad ministra a pracovníků Správy KRNAP, že lidé budou podepisovat slib: „Co si do hor přinesu, to si také odnesu!“

Podepsat slib Krakonošovi je nyní možné na internetu. Osobně pak mohou návštěvníci dokument podepsat během příštího víkendu přímo v Krkonoších. „Dobrovolníci s podpisovými archy budou od pátku 19. do neděle 21. července rozmístěni po celých horách. Dohledem nad celou akcí jsem osobně pověřil ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische,“ dodal Brabec. Součástí podpisové akce bude také možnost vyzvednout si sběrovou tašku nebo pytel, do kterého návštěvníci hor budou sbírat pohozené odpadky. Veškeré sesbírané odpadky bude možné zanechávat na stanovištích u podpisových archů.

Slib Krakonošovi v on-line podobě bude moci veřejnost podepisovat do konce letošního července. První den v srpnu, tedy přesně v den, na kdy měl Krakonoš naplánováno uzavřít Krkonoše, bude vládci hor předán ředitelem Správy KRNAP slib se všemi nasbíranými podpisy v knižní podobě.„Věřím, že Krakonoš bude spokojen a vše dopadne tedy dobře, stejně jako v pohádkách,“ uzavírá Richard Brabec.

Seznam stanovišť, kde bude možné slib Krakonošovi podepsat:

  • Rozcestí před Mumlavským vodopádem
  • Křižovatka turistických tras u Horské boudy Dvoračky
  • Křižovatka turistických tras u Vrbatovy boudy
  • Medvědín - horní stanice lanovky
  • Sv. Petr - horní stanice lanovky
  • Křižovatka turistických tras u Chalupy na Rozcestí
  • Křižovatka turistických tras u Luční boudy
  • Křižovatka u dolní stanice lanovky na Sněžku a turistické trasy do Obřího dolu
  • Horní stanice lanovky na Černé Hoře
  • Začátek cesty u Pomezní boudy na Cestě česko-polského přátelství

Jiří Štefek
redakce@trutnovinky.cz
foto: Radek Drahný

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama