reklama 

Architekt Rosa: Byla radost sledovat, jak budova vzniká

12.4.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1067

Koncept nové lyžařské klubovny na Paradráze vznikl v roce 2014 ve spolupráci oddílu Olfin Car Ski teamu a kanceláře architekta Michala Rosy. „Zadání bylo poměrně jasné. Lyžaři věděli, jakou náplň sem potřebují dostat, z toho vyplývá i velikost stavby. A rozhodnuto o tom, že to bude dřevostavba, bylo také poměrně brzy, protože to místo si o to říká. Dřevostavba do lesa patří,“ uvedl trutnovský architekt ke vzniku nového sportovního zázemí v městském lesoparku.

Architekt Rosa: Byla radost sledovat, jak budova vzniká

Klubovna je navržena jako celodřevěný dvoupodlažní objekt s dvojicí pultových střech. V přízemí jsou šatny, umývárny a společenská místnost. Ve druhém podlaží jsou umístěny dvě klubovny. Součástí zázemí je i garáž pro dvě rolby a skútr. Objekt je navržen souběžně se západní hranicí pozemku (hranicí lesa) a otvírá se k východu - směrem k běžeckému oválu a otevřené sportovní ploše. Východní fasáda ustupuje za krytou venkovní plochu, která částečně slouží jako mazací boxy a částečně jako divácká terasa.

Vytvoření projektu zabralo Michalu Rosovi necelý rok práce, což je prý taková standardní doba na přípravu. S lyžaři vymýšleli několik variant.

„Hlavním úkolem pro mě bylo zakomponovat do projektu obrovskou, nijak zajímavou garáž tak, aby nedominovala, protože tato technická část tvoří více než třetinu celé stavby,“ poukázal na prostory, kde parkují dvě rolby a jeden skútr, které doposud stávaly různě pod plachtami. Garáž má rozměry 13 x 8 metru, hlavní budova 32 x 9,8 metru. „Hledal jsem uspořádání tak, abychom garáž co nejvíce skryli a tvář domu tvořilo prosklené průčelí se zastřešenou terasou,“ uvedl, co je mottem objektu.

Moderní dřevěná stavba je řešená konstrukčním systémem, který tvoří křížem lepené panely tzv. CLT panely (cross laminated timber), které jsou u nás zatím poměrně málo používané a teprve se k nám dostávají. „Je to technologie, která umožňuje přiznat dřevěnou konstrukci v interiérech,“ vysvětloval architekt, že dřevo, které vidíte uvnitř budovy, je vlastně dvanáct centimetrů tlustý smrkový panel, který tvoří statiku celého domu. Tyto panely mají i při malé tloušťce velmi dobrou únosnost a lze je použít jak na stěnové i stropní konstrukce.

„Zvenčí je dům zateplený a obložený modřínovým dřevem, které je odolnější než smrk, lépe si poradí s vlhkostí a povětrností, takže stavba má přijatelné tepelné ztráty a může být využívána celoročně,“ dodal. K tomu je budova vybavena tepelným čerpadlem vzduch - voda a do výhřevného systému je ve společenské místnosti zapojený i krb, kterým se dá také topit.

Dřevěnou konstrukci montovali zaměstnanci firmy Kasper CZ. Na stavbu bylo tedy použito smrkové a modřínové dřevo - 1000 m² CLT (cross laminated timber) panelů, 160 m² panelů two by four, 8 m³ modřínového masivu, 250 m² střech z vazníků a řeziva S4S (asi 20 m³). Generálním dodavatelem stavby, která byla zahájena v červenci loňského roku, ovšem byla stavební společnost 3K stavby ze Svobody nad Úpou.

„Nasazení chlapů bylo neuvěřitelné a díky nim stavba vyrostla relativně rychle. V těch největších mrazech v lednu a únoru tady dělali dřevěné obklady a byla na nich vidět chuť dopilovat stavbu do těch pěkných detailů, které jsou teď vidět,“ pochvaloval si architekt Rosa a poukázal například na napojení šikmých ploch na verandě. „Pravidelně jsme chodili na kontrolní dny a byla to docela radost sledovat, jak budova vzniká,“ dodal.

NA CELOU FOTOGALERII KLUBOVNY SE MŮŽETE PODÍVAT - ZDE.

Víceúčelová dřevostavba byla postavena v rámci projektu Rekonstrukce a modernizace zázemí běžeckých tratí, na který lyžaři získali dotaci z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. „Obecně problémem dotací je, že je přesně nastavené, na co peníze jsou. Oddíl se pak do těch kolonek musí poskládat. Tím pádem některé věci, které jsme tady chtěli mít, tady být nemohly,“ konstatoval Michal Rosa. V prvních návrzích měl například s lyžaři připravený bufet s okýnkem pro venkovní občerstvení. Z hlediska poskytovatele dotace však klubovna nesmí deset let vydělávat.

Přestože jde o klasické zázemí oddílu a v následujících deseti letech (doba udržitelnosti objektu) bude v jeho majetku a užívání, než podle smlouvy přejde do vlastnictví města, je budova technicky připravená i na případný pohyb veřejnosti. „Jako vstup by sloužily boční dveře u šaten. Potom by stačilo zavřít dveře v hlavní chodbě a soukromá zóna oddílu by nebyla narušena,“ přiblížil Michal Rosa.

Osobně si myslí, že se ty cesty budou hledat, jak otevřít klubovnu i pro jiné subjekty a oddíly „Věřím tomu, že třeba mateřské školy nebo školy by prostor rády využily na nějakou dopolední výuku či jiné aktivity,“ uzavřel trutnovský architekt. Vždy bude záležet na dohodě s oddílem běžeckého lyžování.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama