reklama 

Den zdraví: desítky zájemců si přišly změřit tlak, cukr v těle i zkusit resuscitaci

11.4.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1231

„Kde se ti medvědi v Podkrkonoší berou?“ zaznělo včera ve dveřích u vchodu do výstavního prostoru Městského úřadu v Trutnově. To už jeden ze seniorů, který zavítal na třetí ročník Dne zdraví pořádaný zdejší nemocnicí, prošel kolem lůžka s plyšovým medvědem napojeným na přístroje a simulujícím pacienta na anesteziologicko – resuscitačním oddělením známým pod zkratkou ARO.

Den zdraví: desítky zájemců si přišly změřit tlak, cukr v těle i zkusit resuscitaci

O tuto důležitou zdravotnickou událost, jak Trutnovinkám sdělila hlavní sestra trutnovské nemocnice Tereza Dudáčková, je u veřejnosti velký zájem. „Zatímco v prvním ročníku přišlo 63 lidí, loni už to byly dvě stovky a tuto hranici letos určitě překonáme,“ uvedla sestra s tím, že tato akce sází zejména na prevenci. Zájemci si mohli zdarma nechat změřit krevní tlak, glykemii či tuky a svalovinu na speciální váze.

„Při tom je upozorňujeme na rizika cévních mozkových příhod. Prevence je v tomto směru nejdůležitější,“ prozradila Dudáčková. Mezitím ke stolu s tlakoměrem přichází starší žena. Usedá na židli, sestřička jí na paži upevňuje nafukovací manžetu, mačká balónek a na tlakoměru se už rýsují hodnoty. „Tlak máte lehce zvýšený, ale ne nějak dramaticky,“ usmívá se sestřička.

Seniorka je spokojená. „Mám s tlakem problémy. Stále mi kolísá a musím brát léky na jeho snížení. Proto jsem ráda, že v Trutnově nemocnice pořádá takovou akci. Navíc bydlím kousek, tak jsem toho využila.“  Návštěvníkům byla k dispozici také nutriční specialistka, která nabízela poradenství například, jak si snížit tělesnou hmotnost nebo si ji udržet. Dobré rady dostali rovněž případní onkologičtí pacienti, kteří mohli ochutnat rozmanité nutri drinky.

Novinkou Dne zdraví, která ale nepotěší především seniory, se týkala kompenzačních pomůcek. „Pomůcky dosud hradily pojišťovny, bohužel od léta to bude tak, že si je pacienti budou muset hradit sami. To je docela zásadní změna, na to je chceme upozornit, aby s tím počítali,“ potvrdila nemilou zprávu hlavní sestra. Další důležitou zastávkou byla ukázka resuscitace na modelu. Kdo chtěl, mohl si zkusit, jak se oživuje člověk.

„Návštěvníci kromě toho dostanou i kartičku s kontakty a pokyny, co mají dělat při takové situaci,“ uvedla Dudáčková a už ukazuje na další stanoviště, kde je umístěna UV lampa. S její pomocí lze zjistit, jak má člověk čisté ruce. Když je dá pod lampu, ta mu hned ukáže místa s nečistotami. Lampa slouží jako prevence proti přenášení různých nemocí.

Trutnovská nemocnice úzce spolupracuje s místní Oblastní charitou, která měla na Dni zdraví také svoje zastoupení. „Charita disponuje pomůckami pro pacienty, kteří jsou v dlouhodobé péči nemocnice a mají třeba problémy s dýcháním. Pacienti, kteří by jinak museli zůstat v nemocnici, mohou být díky těmto přístrojům doma,“ upozornila hlavní sestra, která konstatovala, že Den zdraví navštěvují spíše starší ročníky, ale přibývá i těch mladších.

„Mám trochu nadváhu, tak jsem přišla pro radu. Ráda bych nějaké to kilo shodila,“ sdělila třicetiletá Markéta Janoušková ze Dvora Králové a zamířila přímo na váhu. Další návštěvník si zase šel změřit cukr. „Je to skvělá akce a mám radost, že jsou tady k dispozici potřebné informace, letáčky a podobně. Doufám, že bude pokračovat i za rok,“ přeje si Karel Michálek z Trutnova. To, že tato akce určitě bude, potvrdila vrchní sestra. „Budeme pokračovat, je to důležité a prospěšné.“

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama