reklama 

Holomíček převzal cenu Za dlouhodobý přínos fotografii

16.4.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1071
 • komentářů 1

Ikona české fotografie. Bez fotoaparátu v ruce ho prakticky nelze potkat. Pravděpodobně s ním i spí, což nepopírá. „Co kdyby se náhodou něco dělo,“ usmívá se fotograf Bohdan Holomíček (75), který je s Trutnovem neodmyslitelně spjatý. V roce 2015 získal Kulturní cenu města a nyní se může pochlubit dalším vavřínem. Asociace profesionálních fotografů České republiky mu udělila cenu Za dlouhodobý přínos fotografii.

Holomíček převzal cenu Za dlouhodobý přínos fotografii

„Nominuji Bohdana Holomíčka, neboť svým vytrvalým osobním nasazením zásadním způsobem přispívá kvalitě, rozvoji i propagaci české tvůrčí fotografie u nás a v zahraničí," uvedl k nominaci porotce Josef Moucha. Holomíček fotografuje od roku 1958 a poprvé vystavoval v roce 1969. V sedmdesátých letech se seznámil s Václavem Havlem a jeho ženou Olgou, které zpočátku fotil hlavně na nedalekém Hrádečku.

„Poprvé to bylo v roce 1974, kdy jsem je vyfotil, přinesl jsem fotku, oni si ji hned zarámovali a dodneška tam visí,“ vzpomenul. Legendární je rovněž snímek z ledna 1990, kdy Havel přijel do Trutnova, kde na něj čekalo zcela zaplněné náměstí. Promítání zachytilo i snímky z trutnovského festivalu. Havlovi zůstal věrný i po roce 1989 a fotografoval ho do konce jeho života.

V roce 2016 mu vyšla kniha Album Václav. Za sedmatřicet let, co Havla znal, ho zachytil na tisících snímků mezi stovkami lidí, v kruhu nejbližších přátel, se spisovateli, divadelníky, s manželkou Olgou, ale i s českými a světovými politiky. „Album Václav přináší v bohatém výběru mnoho desítek zcela unikátních fotografií, jež nemohl pořídit nikdo jiný než Bohdan Holomíček,“ stojí v anotaci k této publikaci.

Svým objektivem dokumentoval mimo jiné okupaci Československa sovětskými vojsky, kde nechyběly ani cenné fotografie z Trutnova. Potom následovalo chmurné období normalizace v 70. letech. Fotil český underground, alternativní kulturu a další oblasti života. Na svých snímcích zachytil širokou škálu výrazných osobností kulturního a společenského života z okruhu dramatického, literárního i výtvarného.

Jeho objektivu však neunikly ani zcela všední situace a lidé při náhodných setkáních. Poetiku všedního dne umí zachytit jako málokdo. „Nejsou důležitá témata, nejsou podstatné řeči. Důležité jsou jenom obrázky,“ tvrdí umělec. Fotí obyčejné a jeho snímky jsou přitom neobyčejné. Je všude tam, kde to stojí za to. Nikam se necpe, přesto je vždy ve správnou chvíli na pravém místě.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

16.4.2019 Jaroslav Dvorský
„Nikam se necpe, přesto je vždy ve správnou chvíli na pravém místě.“ Tvá dokonalá charakterizační zkratka, Bohdane! Zároveň se ale podobáš i trutnovskému drakovi: „…jsi požehnáním tohoto města a navěky jím i zůstaneš!“ Srdečně Ti gratuluji (k dalšímu zaslouženému povšimnutí a ocenění), a to i za studenty (současné i bývalé), a děkujeme za Tvou nezapomenutelnou výstavu (včetně vernisáže s projekcí) "Právě tehdy" v Galerii Dračí ulička (leden 2010). :-)

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama