reklama 

Nejsme slepí! Pod sochou císaře odmítli Babiše i Benešovou

29.4.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 2454
 • komentářů 1

Panovalo sice nepříznivé počasí, ale na Krakonošovo náměstí před sochu císaře Josefa II. dorazilo dnes vpodvečer zhruba 70 lidí, kteří mají obavy o nezávislou justici v zemi. Cílem bylo dát najevo nespokojenost s tím, že v čele vlády je v kauze Čapí hnízdo obviněný premiér Andrej Babiš a také, že do čela justice by měla stanout nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Ta je odpůrci považována za Babišova spojence.

Nejsme slepí! Pod sochou císaře odmítli Babiše i Benešovou

Přibližně dvacetiminutové setkání Za nezávislost justice s podtitulem Nejsme slepí! v Trutnově zorganizoval Jiří Roup. Protesty se z iniciativy Milion chvilek pro demokracii konaly na mnoha dalších místech po celé republice. „Každá obec se mohla zaregistrovat a připojit se k setkání. Komunikoval jsem s lidmi, u nichž jsem předpokládal, že by to mohli organizovat, ale oni říkali, že pojedou jinam, protože se domnívali, že o to v Trutnově nebude zájem,“ přiblížil Roup.

Proto se rozhodl vzít věci do svých rukou, oslovil lidi, kteří mají zájem přijít a Trutnov zaregistroval. „Chtěl jsem, aby i obyvatelé Trutnova dali najevo, že se demokratická společnost probouzí. Byla to možnost vyjádřit nesouhlas s tím, co se děje a dát signál Babišovi, že nespíme a nejsme ovce, ale naopak, aby věděl, že si nemůže dělat co chce,“ vysvětlil organizátor trutnovského setkání.

Při setkání v celé zemi včetně Trutnova účastníci, ještě předtím, než došlo na společné foto, vyjádřili obavy o existenci právního státu. Přestože policie navrhla obžalovat premiéra, ten se nechal slyšet, že jde o účelový komplot a nechal vyměnit ministra spravedlnosti, pod nějž spadají státní zástupci a soudci, kteří rozhodnou o premiérově vině či nevině. „My občané však nejsme slepí. Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu a aby prezident tahal z pozadí za nitky v justici,“ vadí nespokojeným občanům.

Kandidátku na ministryni spravedlnosti Benešovou zase považují za zcela zřejmou Zemanovu nominantku. „Benešová by nově získala pod kontrolu ty nejzásadnější kauzy. A to nejen Čapí hnízdo, ale také kauzy, které se nelíbí Hradu. Například vyšetřování údajných manipulací zakázek v Lánech. Navíc může kdykoliv odvolat nejvyššího státního zástupce, ovlivňovat justici ve prospěch zájmů Hradu či premiéra,“ argumentuje společenství lidí z Milionu chvilek pro demokracii.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

Diskuse

29.4.2019 Jiri Klas
Holt Trutnovští magoři se musí účastnit všech hovadina pokud soud neprokázal žádnou vinnu premiérový tak máte všichni držet hubu toto co máme dnes v Česku je bordel !

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama