reklama 

Práce je dost, pod třicítku bych nešel, řekl technik. Nezaměstnanost je stále nízká

10.4.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 2128

Jaké mají lidé představy o své ceně a platu, který by v zaměstnání rádi pobírali? Je to různé, ale stačilo vyjít do trutnovských ulic a namátkově se na to zeptat. „Budu zcela otevřený. Pod třicítku čistého bych už nešel. Práce je naštěstí dost, takže si dnes může vybrat každý. Práci mám a této mety jsem již dosáhl, takže jsem spokojený,“ řekl nám v Horské ulici technik Jiří Pokorný z Trutnova.

Práce je dost, pod třicítku bych nešel, řekl technik. Nezaměstnanost je stále nízká

Téměř dva roky byla bez práce Jitka Horáková z Trutnova. Podle jejích slov jí to zpočátku příliš nevadilo a odpočinula si od jednotvárné činnosti v jednom obchodním řetězci. „Už je to několik let a tenkrát nebylo tolik práce jako teď. Později, když jsem nemohla nic dobrého sehnat, jsem začala být nervózní,“ svěřila se.

Dnes dělá prodavačku v jednom obchodě nedaleko města a jak říká, je celkem spokojená. „Ten plat by mohl být trochu větší, ale manžel naštěstí vydělává dost, tak se tím moc netrápím. Jakou bych si představovala mzdu? Tak do pětadvaceti tisíc, to zatím nemám,“ usmívá se prodavačka. Mladší generace má ale zřejmě o výši svého platu jasno.

„Třicet a více. Studuji vysokou školu zaměřenou na programování, tak počítám s adekvátní mzdou,“ nechybí sebevědomí dvaadvacetiletému Lukáši Markovi z Trutnova, který si je vědom, že výše platu záleží také na destinaci, ve které člověk žije. „Jinak to je v Trutnově, i když i tady jsou dnes asi platy vyšší, a jinak je to třeba v Praze. „Nějakou dobu bych chtěl po škole pracovat právě v Praze nebo v cizině, později bych se rád vrátil domů, do Trutnova,“ dodal.

Ekonomický růst, spousta volných pracovních míst, to je realita dneška, která ale nemusí trvat věčně. Občas zaznívají hlasy o blížící se krizi, ale přítomnost je prozatím optimistická. Koncem března bylo v trutnovském regionu bez práce 1932 lidí, což je o 51 méně než v závěru února a o 352 méně než ve stejném období minulého roku. Míra nezaměstnanosti na Trutnovsku v březnu dosáhla 2,2 procenta.

Tradičním evergreenem jsou volná pracovní místa. Tech bylo k poslednímu dni minulého měsíce 1727. Nemá zřejmě smysl příliš připomínat, že jsou určena zejména pro kvalifikované pracovníky. Přesto je obecně pracovních míst stále dostatek, firmy nabírají nové lidi a vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti se zlepšují i platové podmínky zaměstnanců. Stále největší poptávka je po technických profesích nejen ve strojírenském, ale i elektrotechnickém průmyslu.

Navíc s příchodem jara začaly stavební práce, tak i v tomto odvětví lze najít uplatnění. V současné době mají firmy zájem například o elektrikáře, techniky, programátory, účetní, prodavačky i prodavače, telefonní operátory, dělníky ve výrobě, svářeče, konstruktéry, kuchaře, číšníky, servírky, pomocné síly, zdravotní sestry i lékaře, dělníky v oblasti výstavby budov a další rozmanité profese.

Přehled nezaměstnanosti v kraji za březen

okres

počet lidí bez práce

nezaměstnanost

Hradec Králové

   3215

   2,5 %

Trutnov

   1932

   2,2 %

Náchod

   2427

   3,0 %

Jičín

    1101

   1,9 %

Rychnov

     774

   1,3 %

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama