reklama 

Putování z Trutnova do Dvora podpořilo lidi trpící autismem

3.4.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1025

Autismus je poruchou vývoje sociální interakce a komunikace. Jde o vrozenou odlišnost ve vývoji a fungování mozku, která způsobuje, že dítě se chová a myslí jinak než jeho vrstevníci… Na včerejšek připadl Světový den porozumění autismu. Dnes se od Staré radnice v Trutnově vydala skupina dětí a dospělých na putování k podpoře těch, co autismem trpí.

Putování z Trutnova do Dvora podpořilo lidi trpící autismem

„Šlo o osvětově charitativní akci, která má přiblížit život autistů ostatním lidem. Včera se k tomu konala beseda v Muzeu Podkrkonoší, kde organizátoři pouti z organizace Adventor představili, co autismus znamená a co  přináší v běžném životě. Bylo to velmi zajímavé a poučné,“ řekl nám místostarosta Tomáš Eichler. Při dnešním Putování, které je součástí již sedmé akce a mělo start také v Trutnově, účastníci vyrazili na první pěší etapu do Dvora Králové nad Labem.

Pak pokračují do dalších míst Královéhradeckého kraje. Na každé zastávce je uspořádaná podobná přednáška jako v Trutnově.  To, co lidé s autismem a jejich rodiny potřebují nejvíce, je porozumění a podpora. Pro společnost, která se s touto poruchou nikdy nesetkala, mohou být projevy autistů bez bližšího vysvětlení mnohdy nepochopitelné.

„Pro běžnou populaci je třeba neuvěřitelné, že pro někoho může být problém, že někde štěká pes, nebo jede auto či má potřebu jíst přesně o půl třetí, a to ještě jenom vidličkou, nebo mít vše stále na jednom konkrétním místě,“ nastínil pro laickou veřejnost srozumitelně místostarosta některé projevy, které jsou však mnohem hlubší a složitější. V této souvislosti je třeba upozornit na fakt, že každé 75. dítě se rodí s poruchou autistického spektra.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Hůlková

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama