reklama 

Trutnov bez překážek si posvítí na místa ztrpčující handicapovaným pohyb

16.4.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 901

Lidé na invalidních vozících, nevidomí, méně pohybliví senioři a další handicapovaní se často musejí potýkat s překážkami v ulicích měst včetně Trutnova, které jim ztrpčují život. „Bez hole se už neobejdu a někdy je to horor, a to je myslím na tom Trutnov ještě dobře. Občas ale výmoly na chodnících mi dají zabrat,“ řekl Trutnovinkám senior František Knápek z Trutnova.

Trutnov bez překážek si posvítí na místa ztrpčující handicapovaným pohyb

Také vozíčkář Antonín J. přiznal, že má občas problémy, aby zdolal překážky v ulicích. „Chápu, že si to zdraví lidé příliš neuvědomují, ale nám jakákoli překážka v cestě působí potíže. Například popelnice na úzkých chodnících. Chci se jí vyhnout, ale nejde to. Otočím se a musím jet jinudy. Musím ale říci, že pamatuji mnohem horší časy, teď se to hodně zlepšilo,“ uvedl Antonín.

Aby byl pro tyto skupiny lidí Trutnov komfortnějším veřejným prostorem, rada města z iniciativy zdejšího architekta Michala Rosy nově zřídila pracovní skupinu nazvanou Trutnov bez překážek. Právě jejich odstraňování a odstranění dalších komplikací, které ztěžují pohyb, je cílem této skupiny.

„V tuto chvíli vnímáme tři skupiny obyvatel, kterým bychom se chtěli věnovat. Jsou to zejména tělesně a smyslově postižené osoby, senioři a rodiče s malými dětmi. Ti všichni každodenně řeší situace, kdy musí překovávat větší či menší potíže ve využívání veřejného prostoru. Naším úkolem bude tyto překážky pojmenovat a hledat způsob, jak je odstranit,“ řekl předseda skupiny Rosa.

Těm, kteří s překážkami musejí den, co den zápolit odpovídá i složení pracovní skupiny, v níž jsou zastoupeni vozíčkáři, senioři i rodiče a také zástupci města. Ta na úvod vyhodnotí současnou situaci, zkontroluje jednotlivá zařízení a prověří jejich provozuschopnost. Postupně posoudí veřejné budovy v majetku města s ohledem na jejich přístupnost a doporučí kroky ke zlepšení. Rychlost odstraňování překážek bude také záviset na finanční náročnosti.

Některé půjdou vyřešit rychle a za vynaložení menších prostředků, jiné, jako například zpřístupnění kina Vesmír či Staré radnice, si vyžádají větší zásahy i delší časový úsek s větší finanční náročností. Předseda pracovní skupiny Rosa věří, že se nadšení skupiny brzy promítne do hmatatelných výsledků.

„Největší výzvou pro mě osobně je přesvědčit veřejnost o prospěšnosti a důležitosti této práce, protože ze své praxe vím, že tato tématika bývá často opomíjena a zcela nepochopitelně bagatelizována. Přesto věřím, že podnětné návrhy obdržíme i od občanů města,“ dodal. Aktivita, nikoliv nezájem a lhostejnost, pomohou těm, kteří to potřebují, myslí si Anna Kábrtová z Trutnova.

 

„Mám maminku v požehnaném věku, která už bez vozíčku neudělá krok. Občas vyrazíme na vyjížďku po Trutnově a všímám si, kde jsou nějaké překážky. Protože vozík tlačím, tak se jim v pohodě a včas vyhnu. Horší to mají ti, kteří na vozíku sedí a musejí ho ještě řídit. Těm moc nezávidím. Možná by stál za pokus průzkum, kde je to pro méně pohyblivé lidi v Trutnově nejhoršía nejobtížnější,“ navrhuje obyvatelka města.  

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek, Klub vozíčkářů Trutnov

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama