reklama 

VIDEOOHLÉDNUTÍ: Firma Kasper Kovo a sochař Gabriel aneb Jak se zrodil Kůň

2.4.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1348

V republice není příliš průmyslových společností, které kromě své běžné produkce vsadily také na umění. Mezi takové vzácné výjimky patří trutnovská firma Kasper Kovo. Její majitel Rudolf Kasper je známý příznivec umění a také jeho velkorysý podporovatel. Kromě toho, že je generálním partnerem dvou zdejších zásadních institucí – Uffa a Galerie města Trutnova – čile spolupracuje přímo s umělci.

VIDEOOHLÉDNUTÍ: Firma Kasper Kovo a sochař Gabriel aneb Jak se zrodil Kůň

Krasavice známého sochaře Čestmíra Sušky už nějaký čas zdobí v Poříčí prostranství před sídlem firmy a nyní se naplno rozběhla další spolupráce, tentokrát se sochařem Michalem Gabrielem. Výsledkem je mimo jiné monumentální nerezová socha Žraloka, která vznikla díky umu pracovníků Kasper Kovo. Umělec za ní na loňském prestižním sochařském festivalu NordArt v německém městě Büdelsdorf získal hlavní cenu. Čtěte také.

A kooperace se ke spokojenosti obou aktérů zdárně rozvíjí i nadále. Před nedávnem byl u Kasperů dokončen nerezový Kůň a zdá se, že to ani v budoucnu nebude všechno. Zbrusu nová socha je určená pro Gabrielovu výstavu v Karlových Varech, která bude zahájena koncem června hned po zahájení letošního mezinárodního filmového festivalu. Kůň by měl zdobit veřejný prostor tohoto lázeňského města. Čtěte také.

Vytvořit takovou sochu, které předchází pečlivá umělcova příprava, představuje mnoho hodin usilovné práce zručných řemeslníků. Jak taková socha přímo ve výrobě vzniká, co ji předcházelo, jaká je spolupráce mezi sochařem a firmou Kasper Kovo, na to odpovídá videoreportáž TV V1. Ta se zaměřila přímo v provozu na skutečnosti spjaté se spoluprací umělce a výrobního podniku.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama