reklama 

Zážitkový vlak ukázal amputaci nohy v polní nemocnici

29.4.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1082

Druhý letošní zážitkový vlak vyjel (hned dvakrát) v neděli na trasu z Trutnova do Svobody nad Úpou a zpět. Netradiční divadelní scéna na železnici tentokrát patřila úpickým ochotníkům, kteří cestujícím zahráli představení Utlučem je čepicema. Hra připomínala válečné události z roku 1866, nechyběl ani polní lazaret s názornou ukázkou amputace.

Zážitkový vlak ukázal amputaci nohy v polní nemocnici

Cestující ve vlaku byli součástí generálního štábu, kam přicházely zprávy z bojiště. Herci ze Spolku Divadelních ochotníků Alois Jirásek Úpice na mapkách ukazovali, kde a kdy se co stalo a komentovali průběh bojů. I zpívali. To se odehrávalo v jednom ze dvou vagónů. Ve druhém vagonu lidé ze spolku Rýbrcoul - duch hor, který akci pořádá, poprvé rozdávali Rýbrcoulovské noviny, v nichž se cestující budou seznamovat s historií a postavami z bájí i Rýbrcoulem. Při zpáteční cestě se program ve vagonech otočil.

Pro všechny společné pak bylo hlavní představení na nádraží ve Svobodě nad Úpou, které se zhruba na dvacet minut proměnilo v polní nemocnici. Ukázka ošetřování vojáků byla pro některé menší děti možná i trošku „drastičtějším“ zážitkem. Když lékaři třeba z člověka vytáhli jitrnice, nebo mu pilou řezali nohu.

Do prázdnin vyjedou na koleje ještě dva zážitkové vlaky, přičemž jak v květnu, tak v červnu se můžete těšit na Ďyvadlo Neklid. Trutnovský soubor si jako téma vybral návštěvu císaře Josefa II. a generála Laudona v Malé Úpě. Povídka o tom, jak mocnář nechal v Malé Úpě vystavět kostel a přidal ještě jeden dárek.

Hry v zážitkových vlacích jsou spojeny se skutečnými událostmi, ale forma jejich podání je poněkud volná a zábavná. Poučení a legrace. To je smyslem zážitkových vlaků. Předprodej jízdenek probíhá v Inforecepci Uffa a v Městské knihovně ve Svobodě nad Úpou a Obecní knihovně v Mladých Bukách.


Přehled dalších zážitkových vlaků v roce 2019

26. 5. S císařem Josefem za pašeráky - Ďyvadlo Neklid Trutnov
30. 6. S císařem Josefem za pašeráky - Ďyvadlo Neklid Trutnov
29. 9. Jak Trautemberk o hospodu přišel - Divadlo Bez Zábran Trutnov
5. 10. Loupežníci z Rýchor - Divadlo S.N.Ú. Svoboda nad Úpou
27. 10. Dračí pohádka - Spolek Trutnov Město Draka

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Kateřina Svobodová

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama