reklama 

Zbláznil ses, slyšel Opočenský, když přišel s návrhem klubovny

12.4.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1271

O novém zázemí pro trutnovské lyžaře se mluvilo dlouhá léta, pořádně se však věci daly do pohybu teprve před pěti lety. U zrodu myšlenky současné dřevěné klubovny na Paradráze stáli dva muži. Podnikatelé, sportovci, kamarádi. Stanislav Opočenský a Rudolf Kasper.

Zbláznil ses, slyšel Opočenský, když přišel s návrhem klubovny

Dlouholetý člen zdejšího běžkařského oddílu Stanislav Opočenský si jednou řekl, že bouda s hliněnou podlahou není adekvátní prostředí, co si lokalita na Paradráze zaslouží, a tak se vydal postěžovat si o nevyhovujících podmínkách k podnikateli Rudolfu Kasperovi.

„Vzpomínám, když jsme se sešli, tak Ruda jen tak sáhnul pod stůl a hodil přede mě stavbu roku, krásnou dřevěnou budovu, se slovy, že tohle by mohlo být ono a nemuselo by to být až tak drahé. Ať to vezmu na výbor, projednáme to a můžeme se do toho pustit,“ vrátil se Opočenský v myšlenkách do roku 2014.

Na první klubové schůzi se z jeho nápadu všichni káceli, prý jestli se nezbláznil. Oddíl nemá na vosky a naftu a bude se pouštět do takového projektu. Nicméně Opočenský se nenechal odbýt a podnikatel Kasper, bývalý běžec na lyžích, byl také odhodlaný do toho jít. A to dokonce tak, že ze svého vytáhl 30 tisíc na základní studii.

„Tenkrát nebylo nic, ale bylo potřeba na papíře něco vytvořit, aby se s tím mohlo operovat. Jako projektanta jsem doporučil Michala Rosu, u něhož jsem objednal tu studii, ze které už potom byly jasné nějaké náklady a řešení a mohlo se začít žádat,“ vyprávěl Rudolf Kasper.

Podle Opočenského se na začátku opravdu jednalo jen o takový nápad, který však postupně nabýval reálnějších obrysů, takže i výbor lyžařského oddílu zbystřil pozornost a začínal na to slyšet. „Jedna zima byla špatná, že zbyly nějaké peníze ze zasněžování. Město převedlo jejich účelovost a oddíl jimi pak mohl doplatit projektovou dokumentaci,“ ocenil zároveň Opočenský krok radnice, které se tato myšlenka také líbila. „Zaplaťpánbůh, že ve vedení města máme lidi, kteří jsou schopni investovat i do sportu a kultury,“ dodal.

Při vytváření projektu Opočenský a Kasper navštívili architekta Rosu snad desetkrát a vyjasňovali si, k čemu že bude klubovna sloužit a co všechno by tam mělo být. Když se vše podařilo vyladit, přišel na řadu dlouhý proces žádání o dotaci.

U toho už však Stanislav Opočenský nebyl, protože v oddíle skončil a následně si založil si vlastní klub Kasper - Swix Team. „Nicméně jsem nesmírně rád, že se to dotáhlo až do konce a vyrostl tady takový krásný objekt,“ poznamenal. „Myslím, že sem pěkně pasuje. My, když jsme tady jako kluci sportovali, tak se nám o tom nemohlo ani zdát, natož aby to byla realita,“ doplnil jeho slova Rudolf Kasper. Oba mají k Paradráze vztah.

„Je však potřeba zmínit ještě jednu věc. Tohle byla první etapa plánu,“ naznačil Opočenský. Druhá část vize totiž jednak spočívala v tom, že se přes silnici udělá přemostění, kterým by se areál Paradráhy spojil s Houskou, kde byla na podzim roku 2015 vybudována cyklostezka. A pak se také hlavně mluví o umělém zasněžování. „Je několik návrhů, jak by se dalo zasněžovat. Buď kombinací vrtu a předchlazovací nádrže, anebo i přímo z vrtu. Novými technologiemi se nechá stříkat poměrně teplejší voda než kdysi,“ naznačil Opočenský.

Nové zázemí v městském lesoparku však nyní poskytne útočiště sportovcům celoročně, a přestože je to zázemí oddílu Olfin Car Ski teamu, tak Opočenský věří, že se podaří dohodnout podmínky, za nichž by prostory mohl k pořádání různých akcí využívat například i jeho klub. „Vím už tak o deseti akcích, které by tady šly dělat. Závody, workshopy, semináře…,“ uzavřel šéf Kasper – Swix Teamu.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama