reklama 

Zvířata nejsou klauni, stálo na transparentu protestujících dětí před stanem cirkusu

19.4.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 2948
 • komentářů 1

Čtyři děti ve věku dvanácti let se vypravily k Penny Marketu v Horské ulici v Trutnově, kde v současné době stojí cirkusový stan a zve návštěvníky do svých útrob na představení. Cílem mladého kvarteta byl protest proti držení zvířat v cirkusech, jejich nucení k nepřirozeným aktivitám čistě pro zábavu a za účelem zisku.

Zvířata nejsou klauni, stálo na transparentu protestujících dětí před stanem cirkusu

„Zajímáme se o práva zvířat a o to, jak se k nim lidé chovají. Vadí nám, že jsou umístěna převážně v těsných prostorách. Musí to být pro ně strašně stresující, jsou uvázáni na řetězech, kolem nich v cirkuse se ozývají rány bičem a mnohdy i střílení pistolemi do vzduchu,“ řekla nám jedna z protestujících Laura Röszlerová z Trutnova.

Protože nejí maso a zná organizaci Zvířata nejíme, která podobné protesty organizuje, inspirovalo ji to. „Když jsme se dozvěděli, že bude v Trutnově cirkus, rozhodli jsme se s kamarády jít také protestovat,“ uvedla žákyně šesté třídy. V blízkosti cirkusového stanu v rukou drželi větší transparent s nápisem Zvířata nejsou klauni! #zvířatanejíme a také menší cedulky, kde stálo: Pro nás lidi je to zábava, pro ně utrpení nebo Chci běhat po louce, ne po manéži!!! 

Zatímco veřejnost procházela kolem do cirkusu, pokladní protestující děti vykázala mimo tento prostor. „Přišla paní pokladní, která nám řekla, že když chceme protestovat, ať jdeme kousek dál, protože už tam má cirkus pronajatý pozemek. Musím ale říci, že byla milá,“ poznamenala Laura s tím, že kvarteto bylo upozorněno jinou pracovnicí cirkusu, že tato instituce nemá tygry, kteří byli na obrázku dalšího plakátu protestujících.

„Také nám řekla, že se máme spíše zajímat o týrání domácích zvířat. Odpověděli jsme jí, že se o to zajímáme, že jsme v demokratickém státě a říkáme jen svůj názor. Myslím si, že náš protest má smysl, bude mít ohlas a lidi si rozmyslí, zda se do cirkusu vydají,“ domnívá se školačka, kterou v jejím počínání podporuje rodina. „Rodiče mě podporují. Spolužáci to moc neřeší, ale někdy se ptají, proč nejíme maso,“ dodala.

Maminka Laury, euromanažerka Andrea Röszlerová, potvrdila, že aktivitu své dcery a jejích kamarádů maximálně podporuje. „V tomto směru jsme jako rodina zhruba rok a půl hodně aktivní. Je to od doby, kdy jsme se začali zajímat o chov zvířat, jak je s nimi nakládáno, jak vypadá jejich poslední cesta na jatka a podobně. Jsme také ve spojení s organizacemi, které na tyto věci upozorňují,“ prozradila.

Jejím záměrem je, dávat o těchto věcech v Trutnově více vědět. „V cirkusu jsem byla jako malé dítě a nelíbilo se mi to, jsem na to odjakživa hodně citlivá. Je to velké téma a civilizační problém,“ tvrdí Röszlerová s tím, že její rodina včetně dcery nejí maso. „Lauru jsme ale k tomu nijak nenutili,“ upozorňuje. Podle ní jsou vegetariánství, omezování práv zvířat a jejich týrání stále kontroverzní téma, takže očekává spíše negativní ohlasy. „Jsme na to ale připraveni a s dcerou jsem to už probírala. Myslím si, že je na to připravená taky a je určitě schopná to ustát,“ doplnila její maminka.

V souvislosti s protestem dětí Trutnovinky oslovily i cirkus, který má nyní stan na Horské ulici v Trutnově. Telefon tohoto cirkusu byl však nedostupný. Otázky: Jak na protesty proti zvířatům v cirkusech jako provozovatel jednoho z nich pohlížíte? Jsou zvířata v cirkusech, jak tvrdí odpůrci, nucena k nepřirozeným aktivitám čistě pro naši zábavu a za účelem zisku? Jaká zvířata ve vašem cirkusu máte a k čemu je využíváte? Je vaše koncepce postavena na nich nebo má širší záběr? jsme tedy poslali prostřednictvím e-mailu. Odpovědí jsme se zatím nedočkali.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

22.4.2019 Jiri Klas
Ty děti se především mají učit a neprotestoval proti normálním věcem . Zvířata vždy do cirkusu patřila k čemu je ty rodiče vedou? Jaký rodiče takové děti !

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama