reklama 

Finanční stráž a bude dráž! aneb S císařem Josefem za pašeráky

30.5.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 758

V neděli vyjel z Trutnova do Svobody nad Úpou už třetí zážitkový vlak. Tentokrát si ho „vypůjčilo“ Ďyvadlo Neklid se svou hrou S císařem Josefem za pašeráky.

Finanční stráž a bude dráž! aneb S císařem Josefem za pašeráky

Do prvního vlaku nastoupil císař Josef II. s generálem Laudonem a chtěl se bez jízdenky dostat do Malé Úpy. S nimi se vlaku objevila i finanční stráž, která vždy rozesmála celý vlak svou hláškou: „Finanční stráž a bude dráž!“.

Ve vlaku nikdo císaře ani generála nepoznával, a tak se museli připomenout písničkou Generál Laudon, ke které se vzápětí připojili všichni pasažéři. Dál se třeba v prvním vagónu projednávalo, jestli zrušit či nezrušit nevolnictví. Ve druhém voze se rozdávalo druhé číslo rýbrcoulských novin Stopy z mlhy a mince. Četlo se o stříbře a „poloviční“ básník skládal báseň ze čtyř náhodných slov, které mu zadala průvodčí s výpravčím a jeden z diváků. Cestou zpět se vystoupení ve vlaku prohodila.

Na vlakovém nádraží ve Svobodě na Úpou se účastníci zážitkového vlaku přenesli do Malé Úpy, kde herci z Ďyvadla Neklid zahráli scénky o pašování a vzniku tamního kostela.

Pašování zboží bylo v Krkonoších rozšířeno za vlády Marie Terezie a zamezeno mu bylo po návštěvě císaře Josefa II. a generála Laudona v Malé Úpě v roce 1779, kteří tady nechali vybudovat nejvýše položený kostel Sv. Petra a Pavla. A také současným příchodem finanční stráže.

Kdo si vlak nechal v neděli ujet, nebo by se rád znovu podíval, tak trutnovští ochotníci S císařem Josefem za pašeráky vyjedou ještě jednou, a to v neděli 30. června. A toto představení se také uskuteční v sobotu 22. června na tradičním Maloúpském jarmarku u kostela Sv. Petra a Pavla v Malé Úpě.

Přehled dalších zážitkových vlaků v roce 2019

30. 6. S císařem Josefem za pašeráky - Ďyvadlo Neklid Trutnov
29. 9. Jak Trautemberk o hospodu přišel - Divadlo Bez Zábran Trutnov
5. 10. Loupežníci z Rýchor - Divadlo S.N.Ú. Svoboda nad Úpou
27. 10. Dračí pohádka - Spolek Trutnov Město Draka

Kateřina Svobodová
redakce@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama