reklama 

Jak Bojiště ožívá za soumraku, vrátil se tam letní biograf

23.5.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 2171

V posledních letech získává na síle fenomén letních kin. To trutnovské na Bojišti má jistě své kouzlo. Jednak je usazené do přírodního amfiteátru a jednak ještě běží přes tradiční promítačky s kotouči 35 milimetrového filmu. V sobotu se na plátně objevil první film letošní sezony, která od května do září přinese pod širým nebem čtrnáct stěžejních děl české a československé kinematografie, převážně ze 60. let.

Jak Bojiště ožívá za soumraku, vrátil se tam letní biograf

„Myslím, že na sezonu jsme připraveni. Hodně jsme si tady mákli. Všechno funguje včetně zvuku. Máme i záložní systém v nových zesilovačích,“ řekl provozovatel areálu Roman Dorňák chvíli před sobotní premiérou, kterou obstaral snímek o osudech československých vojenských letců v Británii v době druhé světové války - Nebeští jezdci. „Na zkušebním promítání ve čtvrtek se nám film přetrhl, a tak jsme ho museli slepit. Pan Sklenář je ale profesionál, takže se to povedlo,“ dodal s úsměvem, že bez komplikací tak úplně obnovení kina na Bojišti nebylo.

Letní kino Bojiště 2019

 • 18. 5. Nebeští jezdci
 • 24. 5. Hoří, má panenko
 • 1. 6. Ucho
 • 8. 6. Baron Prášil
 • 22. 6. Limonádový Joe aneb Koňska opera
 • 29. 6. Pražská pětka
 • 13. 7. Bláznova kronika
 • 27. 7. Kladivo na čarodějnice
 • 3. 8. Údolí včel
 • 10. 8. Kouř
 • 17. 8. Jára Cimrman ležící, spící
 • 31. 8. S čerty nejsou žerty
 • 14. 9. Ostře sledované vlaky
 • 21. 9. Až přijde kocour

V sobotu však všechno běželo jako po drátkách a od půl desáté si tak zhruba stovka diváků z laviček mohla vychutnat herecký koncert Jiřího Hrzána a spol. V areálu bylo zajištěné občerstvení (už od 18 hodin), takže nechyběly ani popcorn, vafle či párek v rohlíku. Z pípy tekl Krakonoš a Trautenberk.

Už zítra si můžete zajít do letňáku na druhý film. Hořká komedie o provinčním požárnickém plese, utrápené volbě královny krásy, rozkradené tombole a výmluvném mlčení starců… Jasně, že to znáte. Bavit vás bude kultovní komedie Miloše Formana - Hoří, má panenko.

„K výběru pro první ročník jsme sáhli po českých klasikách, které jsou od renomovaných českých a československých režisérů. Zároveň jsou v Národním filmovém archivu i za poměrně přijatelnou cenu. Není tak lehké u distributorů sehnat zahraniční filmy na celuloidu,“ sdělil Roman Dorňák k sestavení letošního programu.

Při červnové projekci například poběží na plátně osobitá parodie westernu Limonádový Joe aneb Koňská opera, v červenci uhodí Kladivo na čarodějnice, poslední srpnový den vás třeba rozesměje pohádka S čerty nejsou žerty a v září dorazí na Bojiště oscarové Ostře sledované vlaky. Vstupné do kina je dobrovolné a výtěžek poputuje na údržbu areálu.

„Z naší strany se tady teď hlavně dělaly úpravy budov. Patnáct let se nikde nemalovalo, nespravovaly se podlahy, odpady, bojlery, aby byla teplá voda, takové ty základní věci. V backstage jsme teď udělali šatny, nové sprchy pro umělce, aby se pořád nepronajímaly kontejnery. Předělávali jsme kanceláře, udělali jsme sklad a tento týden se vrhneme na skleník,“ vyjmenoval Roman Dorňák, co se na Bojišti událo za změny.

Už za tři týdny se právě v prosklené části Bojiště uskuteční festival kávy a jazzu. „Vybrali jsme docela dobré pražírny, některé jedou na hipsterské vlně dělání kávy, některé jsou tradiční. Bude tam i Coffe Stage rozdělená na dvě části s Espresso barem a Brew barem, které budou mít hodinové představovačky svého umu a káv,“ prozradil část programu provozovatel areálu, kde se budou odehrávat i různé přednášky, workshopy a na pódiu hudební program.

„Bereme to pro nás jako takovou organizační rozcvičku na náš velký festival Artu Kus. Na ten se dost připravujeme a je to náročné,“ prohlásil Roman Dorňák. A ještě dodal, že z festivalu o kávě a jazzu by chtěl zavést tradici, aby se na Bojišti konalo i něco klidnějšího, než že sem jsou lidé zvyklí jen přijet a zničit se. Obscene Extreme Festival se letos koná od 3. do 7. července a Artu Kus Festival bude od 22. do 25. srpna.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama