reklama 

Jak dopadnou evropské volby v Trutnově? Zeptali jsme se komunálních politiků

24.5.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1293

Historicky již čtvrté volby do Evropského parlamentu se uskuteční také v České republice. Obyvatelé Trutnova a lidé, kteří mají zajištěný voličský průkaz, budou moci svůj hlas odevzdat v 36 místních volebních místnostech. Ty budou otevřeny dnes od 14 do 22 a zítra od 8 do 14 hodin. Voliči si budou moci vybrat z 39 politických stran, hnutí a koalic.

Jak dopadnou evropské volby v Trutnově? Zeptali jsme se komunálních politiků

Přestože začnou volební komisaři v zemi sčítat hlasy hned v sobotu po 14. hodině, výsledky se tuzemská veřejnost dozví až v neděli po 23. hodině. V ten okamžik se uzavřou volební místnosti v Itálii a tím skončí volby v celé Evropské unii. Když se konaly poslední volby před pěti lety, přišlo v Trutnově k volebním urnám 4372 lidí a účast tak činila 17,38 procenta. To bylo ještě méně, než kolik činil celostátní průměr, což bylo 18,2 procenta. Nejvíce hlasů ve městě získalo hnutí ANO (651 hlasů, 15,01 %) a koalice TOP 09 a STAN (644 hlasů, 14,85 %).

A jak dopadnou aktuální evropské volby v Trutnově? Podle starosty Ivana Adamce (ODS) ani letos nebude volební účast nijak vysoká. „K volbám přijdou jen ti, které Evropská unie zajímá, a to jsou dvě skupiny lidí. Jednak ti, kteří chtějí v unii zůstat a podílet se na jejím formování. Druhou skupinou budou voliči, kteří si přejí, aby Česká republika z Evropské unie vystoupila,“ řekl starosta s tím, že věří v co nejlepší výsledek své mateřské ODS. Jak uvedl, konečné zisky jednotlivých kandidujících subjektů ovlivní právě volební účast.

Místostarosta Tomáš Eichler (Piráti) se domnívá, že v Trutnově to proběhne obdobně jako ve většině republiky. „V souboji o první příčku se utkají ODS, Ano a Piráti,“ nastínil. Místostarosta věří, že letos přijde k volbám v Trutnově více voličů než před pěti lety. Účast odhaduje na 22,5 procenta. A co podle něj trutnovské voliče nejvíce ovlivní? „U témat vyhrávajících volby je velký rozdíl mezi těmi deklarovanými a těmi skutečnými, mezi těmi pozitivními a těmi negativními. Pro rozhodování, koho volit, bude i v Trutnově klíčová důvěra v konkrétní lidi, kteří strany reprezentují, naděje na změnu a ochota ke změně aktivně přispět,“ myslí si Eichler.

Za velkou neznámou pro výsledek voleb považuje účast lidí i Marek Šváb, šéf trutnovské buňky ČSSD. „Víceméně bude kopírovat celostátní výsledek. Vezmu-li v úvahu orientaci voličů v Trutnově, která dlouhodobě směřuje spíše od středu doprava, očekávám, že se to mírně projeví i v těchto volbách. Očekávám však, že hnutí ANO přesto, že nenabízí žádná konkrétní témata, vyhraje i v Trutnově, i když bych se velmi rád ve svém odhadu zmýlil,“ prozradil své prognózy sociální demokrat.

U tématu, které by mohlo rozhodovat, koho voliči podpoří, se obává, že se lidé přicházející k volební urně nebudou nějak detailně věnovat programům jednotlivých stran a hnutí. „U některých to bude spíše osobou jejich stranických šéfů, byť tito předsedové mnohdy ani nekandidují. U dalších voličů to bude především téma dvojí kvality potravin, bezpečnost v Evropě a možnosti čerpání finančních prostředků z Evropské unie,“ dodal Šváb.

Jiří Štefek
redakce@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek, Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama