reklama 

Lídr trutnovských Pirátů Martin Jiránek končí v radě města i zastupitelstvu

27.5.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 2713

Martin Jiránek, který v loňských komunálních volbách v Trutnově vedl kandidátku Pirátů a nezávislých, končí v radě i zastupitelstvu města. Svoje rozhodnutí oznámil dnes a svůj post formálně opustí v pátek 31. května. Jako důvod označil své pracovní vytížení a rozhodnutí, že se chce plně soustředit především na výkon poslaneckého mandátu.

Lídr trutnovských Pirátů Martin Jiránek končí v radě města i zastupitelstvu

Na Jiránkovo místo v zastupitelstvu nastoupí náhradnice podle výsledků voleb Kateřina Hůlková, která se bude poté ucházet i o uvolněné místo v radě města. Hnutí Piráti a nezávislí v loňských komunálních volbách získalo 11,42 procenta hlasů a čtyři zastupitelské mandáty. Na základě povolebních vyjednávání se pak stalo součástí radniční koalice.

Jiránek se podle svých slov chtěl vyhnout riziku, že svoji práci nebude moci odvádět na 100 procent. „Moje priorita je pracovat v Poslanecké sněmovně a jejich výborech,“ řekl Trutnovinkám. Svoje rozhodnutí rezignovat za podraz na voliče nepovažuje. „Už před volbami jsem říkal, že mojí prioritou je být poslancem a této pozice bych se vzdal pouze v případě, kdybych se stal starostou. Navíc je naším trendem nekumulovat funkce,“ vysvětlil.

Za svého kolegu se postavil i místostarosta Tomáš Eichler (Piráti a nezávislí). „Martin Jiránek se určitě nezříká práce pro Trutnov a neutíká odsud. Je to výrazná osobnost našeho hnutí a myslíme si, že jeho fungování v Praze a provázanost s naším regionem bude prospěšná,“ uvedl Eichler. Další mimotrutnovské funkce a aktivity však Jiránka „přetěžovaly“ už před jeho rezignací. Několikrát se kvůli tomu nedostavil na jednání rady města.

Nejistá je i budoucnost jeho projektu CIPTU (Centrum inovací a podnikání Trutnov), protože není stále jasné, z čeho bude financován a zastupitelstvo města projednávání tohoto bodu na konci dubna odložilo. „Mám zkrátka více funkcí ve výborech ve Sněmovně a z jednání rady jsem se vždy řádně omluvil,“ hájí se Jiránek a tvrdí, že jeho role v CIPTU je už upozdaněná. „Nejsem řídícím členem a už přes rok je vše na mých kolegyních,“ dodává.

Trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS) v reakci označil Jiránkovo rozhodnutí za jeho osobní věc. „Sám tomu moc nerozumím, důsledky si musí vyhodnotit sám. On sám si musí v hlavě srovnat, co slíbil občanům Trutnova před volbami a jaká byla následná realita. Když kvůli tolika funkcím nestíhá, neměl se nechat do nich volit. Pro mě je důležité, že na jeho místo nastoupí náhradnice, která chce pro Trutnov skutečně pracovat, a to já vítám,“ uzavřel starosta.

Na Jiránkovo místo v zastupitelstvu a potom i v radě nastoupí Kateřina Hůlková. Tímto krokem přeskočí například již i nynější zastupitelku Martinu Vágner-Dostálovou. „Je to naše vnitřní dohoda. My jsme kandidovali v koalici s Nezávislými a Kateřina Hůlková je členkou Pirátské strany. Proto když odchází Pirát Martin Jiránek, nahradí ho členka téhož hnutí,“ vysvětlil místostarosta Eichler.

Jiří Štefek
redakce@trutnovinky.cz
foto: archiv Trutnovinek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama