reklama 

Na horské cestě v Krkonoších se převrátil autobus s 40 turisty

16.5.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 3226
 • komentářů 1

Takový byl námět dnešního cvičení integrovaného záchranného systému s názvem „Autobus 2019“, které se odehrálo v blízkosti Erlebachovy boudy nedaleko Špindlerova Mlýna.

Na horské cestě v Krkonoších se převrátil autobus s 40 turisty

Oznámení o nehodě přijali operátoři tísňové linky 155 v 10.35 hodin. „Informace od volajících hovořili o čtyřiceti cestujících. Většina z nich při nehodě utrpěla zranění,“ uvedl tiskový mluvčí  krajské Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Ivo Novák.

Na místo okamžitě vyjely na pomoc všechny složky Integrovaného záchranného systému (IZS). Vzhledem k lokalizaci místa nehody byli na místě jako první záchranáři Horské služby ze Špindlerova Mlýna, kteří se ujali třídění zraněných a poskytování první pomoci.

„Cílem cvičení bylo především prověřit spolupráci složek IZS Královéhradeckého a Libereckého kraje při řešení nehody s velkým počtem zraněných, navíc v obtížně přístupné odlehlé oblasti kraje. Někteří zranění navíc zabloudili v členitém terénu na hřebenech Krkonoš a musel po nich pátrat vrtulník Letecké záchranné služby. Ten nakonec zbloudilé turisty musel z nepřístupného terénu vyzvednout za použití lanového podvěsu,“ přiblížil situaci mluvčí Novák.

ZZS na místo vyslala celkem devět výjezdových skupin, včetně vrtulníku a inspektora provozu, který se ujal funkce vedoucího zdravotnické složky. Celkem se cvičení zúčastnilo patnáct záchranářů a čtyři lékaři.

Dílčím cílem cvičení bylo mimo jiné i prověřit dojezdové časy do nejvzdálenějších lokalit regionu, proto všechny složky vyjížděly ze svých mateřských stanovišť, jako by tomu bylo i v reálném případě. První posádka ZZS ze základny Vrchlabí na místo dorazila za sedmadvacet minut po ohlášení nehody.

Záchranáři nakonec vytřídili, ošetřili a transportovali do nemocnic 20 lehce a deset vážně zraněných turistů. O lehce zraněné se postarali členové intervenčního týmu krajské záchranky. Jejich odsunem prostřednictvím evakuačního autobusu Hasičského záchranného sboru bylo cvičení ukončeno. Celá akce od nahlášení po odsun posledních zraněných trvala hodinu a 25 minut.

(ino, bog)
redakce@trutnovinky.cz
foto: ZZS KHK

Diskuse

19.5.2019 Martin Procházka
Ctu Blesk?

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama