reklama 

Titul Dračí víno získalo Veltlínské zelené, z vinařských slavností putuje do Hnanice

26.5.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1946

/VIDEO/ Když už byly patnácté Trutnovské vinařské slavností ve Staré radnici na Krakonošově náměstí včera v plném proudu, zasedla v jejich zákulisí odborná porota degustátorů, aby vyhodnotila ta nejlepší vína podkrkonošského koštu. Vítězem se stalo a titul Dračí víno získalo, patrně poprvé v historii slavností, suché Veltlínské zelené, ročník 2018, z Vinice Hnanice na Znojemsku.

Titul Dračí víno získalo Veltlínské zelené, z vinařských slavností putuje do Hnanice

„Musím se přiznat, že jsem nečekal, že právě tato odrůda zvítězí. Čekal jsem nějaký ryzlink, ale musím uznat, že tentokrát „veltlín“ vyhrál po zásluze,“ řekl nám Jiří Šťovíček, prezident pořádajícího spolku Přátelé dobrého vína. A právě Ryzlinky rýnské obsadily další dvě příčky. Druhá patří vinařství Kolby z Pouzdřan na Břeclavsku a třetí místo a diplom si odvezlo Rodinné vinařství Spěvák z Velkých Bílovic.

Zástupce vítězného „veltlínu“ Ivo Štorek, vedoucí prodeje Vinice Hnanice, byl úspěchem potěšený zvláště, když toto vinařství do Trutnova na slavnosti přijelo poprvé. Prostě přijelo, vidělo a zvítězilo! „Veltlínské zelené je ta nejtypičtější odrůda z naší oblasti. Je to mladé, krásné svěží víno. Má typické vlastnosti této odrůdy, jako jsou zemitost a kořenitost. Veltlínské zelené společně s Ryzlinkem rýnským je u nás osazené na největších plochách. U nás je to pojem,“ vysvětlil Štorek.

Zároveň přiznal, že je trochu netypický milovník vín. „Vůbec mi ve víně nevadí cukr,“ prozradil s tím, že mu ale vítězné Veltlínské zelené z loňského roku chutná nejvíce. „Přesto jsem byl překvapený, že naše víno vyhrálo. Budeme teď muset ochutnávat jiná vína, protože už máme vyprodáno,“ řekl včera odpoledne po převzetí diplomu s titulem Dračí víno reprezentant Vinice Hnanice, obce, která je hraničním přechodem do Rakouska.

V souvislosti s Trutnovskými vinařskými slavnostmi nešetřil chválou na jejich organizaci. „Dnes už je jedno, zda jde o vinařskou oblast nebo ne. Bylo to tady perfektně zorganizované a musím říci, že jsem v některých typických vinařských oblastech zažil organizaci, která té trutnovské nesahala po paty. Rádi přijedeme na další ročník,“ pochválil pořadatele vinař ze Znojemska. 

Trutnovské vinařské slavnosti pokračovaly až do pozdních večerních hodin, kdy se účastníci při dobrém víně nechali unášet hudbou domácích skupin Jakž-Takž a S-Band. „Byl jsem na posledních šesti ročnících vinařských slavností tady v Podkrkonoší. Jsem milovníkem vína a musím konstatovat, že i v tak skromném množství se tady vždy najdou skvělá vína. Nejvíce jsem si pochutnal na Vlašském ryzlinku a na vínech od rakouských vinařů. Doufám, že stejně jako já, přijedou příští rok i oni,“ sdělil nám návštěvník Jiří Holoubek z Hradce Králové.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Lenka Šálková, Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama