reklama 

Vinařské slavnosti začaly, jsou vzpomínkou na tragicky zesnulého člena spolku

25.5.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 3213

/VIDEO/ Letošní 15. Trutnovské vinařské slavnosti byly dnes dopoledne zahájeny v obřadní síni ve Staré radnici na Krakonošově náměstí. Jsou sice zasvěceny oslavám dobrého vína, ale také je tu pietní stůl se zapálenou svíčkou, skleničkou s vínem a fotografií zakladatele pořádajícího spolku Přátel dobrého vína Jiřího Frýby, který loni 17. září zahynul při cyklistickém výjezdu spolku v severní Itálii.

Vinařské slavnosti začaly, jsou vzpomínkou na tragicky zesnulého člena spolku

Spolek ho při této příležitosti jmenoval čestným členem In memoriam. „Je to to nejhorší tragédie, která nás mohla potkat. Jirka byl plný života a je to obrovská ztráta,“ řekl Trutnovinkám prezident spolku Jiří Šťovíček. Ten v souvislosti se slavnostmi s potěšením konstatoval, že je hrdý a pyšný na to, jaký lidé v Trutnově získali kladný vztah k vínu a jak se k němu chovají. „Už nejde jenom o záklon, ale o skutečně kultivované vychutnávání,“ uvedl prezident.

Při slavnostním zahájení jen tak mimochodem připomenul vlakové výjezdní zasedání členů trutnovského spolku na vinařské slavnosti do Litoměřic. „Potěšilo nás, že tam vyhrál Školní statek Mělník. A protože nás starosta města Ivan Adamec v tomto městě dlouho žil, koupili jsme mu láhev vítězného ryzlinku,“ řekl Šťovíček a lahodný mok starostovi předal. Kromě toho jej obdaroval značkovým trikem. „To, aby nás jako poslanec reprezentoval v Parlamentu a byl vidět,“ doplnil prezident.

Součástí letošního ročníku vinařských slavností jsou zásady spolku, které se pochopitelně vztahují k vínu: Pijte víno, pijte ještě více víno, když nemůžete, tak přidejte a když už máte dost, běžte domů. Starosta Adamec se při této příležitosti s účastníky slavnostního zahájení podělil o svou cestu do partnerského německého města Würzburgu, které je vinařským centrem Bavorska, z něhož se dnes nad ránem vrátil do Trutnova.

„Tam je dominantní odrůdou Sylvánské zelené, což je výborné víno a měli jsme možnost ho ochutnat. Chci ale říci, co naše partnery překvapilo. Vůbec netušili, že v Podkrkonoší, ve městě jako je Trutnov, mohou probíhat vinařské slavnosti. Oni nás berou jako pijáky piva a nevěděli, že se i u nás společnost posunula a řada lidí vyhledává spíše víno než pivo, což jsem jim také oznámil. Jsem rád, že se společnost naučila pít dobrá vína,“ prohlásil starosta a dodal, že Němce velmi překvapil fakt přítomnosti vinic v Trutnově – Horním Starém Městě a také na Kuksu.

Vinařská událost je nyní v plném proudu, návštěvníci ochutnávají rozmanité vzorky od osmnácti vinařů včetně jednoho z Rakouska, zasedla také degustační odborná porota, která z přihlášených vzorku vybere tradiční Dračí víno, tedy vítěze letošní Trutnovských vinařských slavností. Vyhlášení nejlepších vín je naplánováno na dobu krátce před 14. hodinou ve Staré radnici, v jejímž podloubí vyhrává cimbálová muzika Tomáše Zouhara z moravského Drásova. Tož, na zdraví!

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

 

 

 

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama