reklama 

Cestující budou po Trutnově jezdit nejen v ekologických, ale také tišších autobusech

25.1.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1996

Ekologie a méně hluku. To jsou dva základní faktory, které stály u záměru nahradit naftové autobusy novými, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Ulicemi Trutnova tak bude nejdříve na konci ledna ve zkušebním a od 5. února v ostrém provozu jezdit sedm nových autobusů městské hromadné dopravy.

Cestující budou po Trutnově jezdit nejen v ekologických, ale také tišších autobusech

Nová vozidla tvoří tři bezprašné kloubové autobusy s pohonem na CNG, tedy na stlačený zemní plyn, a čtyři „krátké“ elektrobusy. Celkem včetně těch nových bude brázdit ulice města deset autobusů. Podle našich informací CNG autobusy produkují o 95 procent méně jedovatého oxidu uhelnatého a zhruba o třetinu méně nespálených uhlovodíků, které jsou zdraví velice škodlivé. Jsou také méně hlučné, a to až o 70 procent.

„Díky těmto technologiím bude trutnovská městská hromadná doprava mnohem šetrnější k přírodě. Elektrobusy jsou navíc velmi tiché. Jde o naprostý ekologický unikát v městské hromadné dopravě v rámci celé České republiky,“ řekl starosta města Ivan Adamec. Společně s výměnou vozidel dochází i k podstatné modernizaci odbavovacího systému.

Nově budou mít cestující možnost využít bezhotovostní platbu bezkontaktní bankovní kartou nejen pro platbu jednoduchého jízdného, ale v dalším období i pro nákup časových kupónů. Nynější dopravní karty Osnado zůstanou dále v provozu pouze jako nosič časových kupónů a cestující je budou moci používat do data ukončení jejich životnosti. Slavnostní předání autobusů a jejich uvedení do provozu se uskuteční v úterý 5. února v 10 hodin v Trutnově – Poříčí.

(hyš, tz)
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv města

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama