reklama 

„Transfúzka“: více odběrů krve i plazmy, dárci se stále hledají

3.1.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1858

Zejména náborové akce přispěly k tomu, že transfúzní oddělení trutnovské nemocnice zaznamenalo loni velký nárůst odběrů krve i plazmy v porovnání s rokem předchozím. Přestože bylo zaregistrováno 240 prvodárců, což je o 67 více než v roce 2017, stále jich je nedostatek a nábor bude pokračovat i letos.

„Transfúzka“: více odběrů krve i plazmy, dárci se stále hledají

„Celkem jsme provedli 2538 odběrů plné krve, což je o 122 více oproti loňsku,“ prozradila vrchní laborantka Zdeňka Müllerová. Na oddělení bylo zároveň zaznamenáno 9460 odběrů plazmy, to je o 550 více než rok předtím. V minulém roce uspořádalo transfuzní oddělní několik akcí s cílem získat nové dárce.

Například zaměstnanci dvou velkých trutnovských firem se dvakrát ročně účastní náborové akce a s tím, že bylo zaregistrováno 25 nových dárců. „Velmi pomohla i náborová kampaň uspořádaná ve spolupráci s nadací 450 ml naděje, kdy se po celý den mohli registrovat noví zájemci. Přišlo jich 69, z nichž třiceti jsme krev odebrali ještě tentýž den,“ uvedla laborantka.

Poslední „předvánoční“ odběry krve loňského roku se nesl ve sváteční atmosféře a personál transfúzního oddělení si oblékl vánoční doplňky. „Chtěli jsme tímto našim dárcům poděkovat a trochu jim poslední letošní darování zpestřit. Všem, kteří nás navštěvují pravidelně, i nováčkům moc děkujeme a věříme, že i v následujícím roce se zájem o tento způsob pomoci ostatním lidem zvýší,“ dodala Müllerová.

(hyš, tz)
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv nemocnice

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama