reklama 

V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí, fouká silný nárazový vítr

3.1.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 944

Mohutná sněhová nadílka předchozích dnů v kombinaci se silným větrem jsou nyní v Krkonoších příčinou vyhlášení třetího stupně lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Nebezpečí je setrvávající a bude zřejmě platit i v příštích dnech. Na hřebenech nejvyšších českých hor je momentálně zhruba 100 centimetrů sněhu.

V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí, fouká silný nárazový vítr

„Za posledních čtyřiadvacet hodin napadlo 25 centimetrů nového sněhu, za poslední periodu 40 centimetrů nového sněhu,“ uvedl na webových stránkách Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. Podle něj sníh padal na ledovou krustu za působení silného severozápadního větru v nárazech až 30 metrů za sekundu, který přemístil sníh na závětrné svahy.

Právě tam se mohou vyskytnout deskové laviny. „Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin středních a ve výjimečných případech i velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až dolní části svahu,“ dodal Dlouhý.

V souvislosti s lavinovým nebezpečím je třeba dbát zvýšené opatrnosti na svazích nad 30 stupňů. Turistům se tedy nedoporučuje vydávat se na hřebenové túry, kde navíc panuje nepříznivé počasí se silným nárazovým větrem.

Rady do hor

V případě pohybu v nebezpečných úsecích nezanedbávejte lavinovou prevenci a vybavení. Sledujte aktuální informace na webu Horské služby na: https://www.horskasluzba.cz/cz/pocasi-na-horach/lavinova-predpoved/krkonose

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama