reklama 

Volných míst je v trutnovském regionu více než lidí bez práce

11.1.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1273

„Jsem dva roky v důchodu, ale nebaví mě lenošit doma. Navíc každá koruna dobrá. Tak se jdu na úřad práce zeptat, zda by pro penzistu nebylo něco k mámí. Říka se přece, že bez práce nejsou koláče,“ řekl nám na schodech úřadu práce Miroslav Vlček z Trutnova. Jeho naděje na získání práce je v současné době poměrně velká.

Volných míst je v trutnovském regionu více než lidí bez práce

Ekonomika je stabilizovaná a v nejbližší době se neočekávají žádné větší výkyvy. S tím souvisí panující nízká nezaměstnanost nejen v republice, ale také v trutnovském regionu, a to i přesto, že neprobíhají kvůli zimnímu období sezónní práce. Koncem minulého roku bylo na Trutnovsku bez práce 1753 lidí, což je o třináct méně než v závěru listopadu a o 49 méně než ve stejném období roku 2017.

Míra nezaměstnanosti v posledním měsíci roku 2018 byla pouhé 2,3 procenta, zatímco v závěru roku 2017 činila tři procenta. Ve finále předchozího roku bylo k dispozici 1800 volných pracovních míst. Jinými slovy, volných míst je více než lidí bez práce. Stále ale platí, že většina z nich je určena pro kvalifikované pracovníky, kterých je nedostatečné množství. V této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají právě s tímto problémem.

Firmy však neustále shánějí nové pracovní síly. A po jakých profesích je největší hlad? Zaměstnavatelé na Trutnovsku měli v prosinci největší zájem o technické, elektrotechnické i dělnické profese. Momentálně jsou v tomto směru volná místa pro obory brusič, obsluha vrtaček, testovací technik, svářeč, přípravář výroby, obsluha ohraňovacího lisu, manipulační dělník, obsluha průmyslových robotů, elektromechanik, zedník, seřizovač strojů, zámečník, montér energetických zařízení, prodejce a další.

Zájem je také o policistu, prodavače, švadleny, úklidové pracovníky, kuchaře, dispečera, vedoucího skladu a podobně. Volná místa jsou rovněž pro absolventy středních a vysokých škol, jako například fyzioterapeuty, strojírenské inženýry či speciální pedagogy. V současné době se příliš nepočítá s tím, že by se situace na trhu práce změnila. Pracovních příležitostí v trutnovském regionu je momentálně napříč obory dostatek.

Přehled nezaměstnanosti v kraji za prosinec

okres

počet lidí bez práce

nezaměstnanost

Hradec Králové

   3041

   2,6 %

Trutnov

   1753

   2,3 %

Náchod

   2273

   3 %

Jičín

    1033

   1,8 %

Rychnov

     720

   1,3 %

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama