reklama 

Albrecht z Trautenbergu vrací úder, „dračí“ film, který si Rýbrcoul nedá za rámeček

4.11.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1841

/VIDEO/ Takhle by to dál nešlo, řekli si členové Spolku Trutnov – město draka s odkazem na to, že jejich četné a pro město zásadní aktivity zastiňuje v posledních měsících nový fenomén: Rýbrcoul – duch hor. „A aby to nebylo málo, ještě nám navíc propršely letošní dračí slavnosti,“ kroutí nespokojeně hlavou předseda spolku Otto Štemberka.

Albrecht z Trautenbergu vrací úder, „dračí“ film, který si Rýbrcoul nedá za rámeček

Svoje aktuální pocity proto „draci“ vyjádřili ve více než desetiminutovém, nadsázkou hýřícím filmu výstižně nazvaném Albrecht z Trautenbergu vrací úder, kdy předseda svolal schůzi členů spolku, aby se rozhodlo, co bude dál. V této souvislosti pozval mytologického zakladatele města Albrechta, kterého s grácií sobě vlastní představuje Petr Kotyza.

„Lidi už mě nepoznávají, nechtějí po mně podpisy do památníčků, veškerá popularita je pryč,“ konstatuje rozpačitě Albrecht opírající se smutně hlavou o svůj meč. „Kde jsou ty časy, kdy jsem býval na obálce Trutnovinek. A na houpacím koni,“ vrací se nostalgicky do minulosti Petr Kotyza alias Albrecht z Trautenbergu a dodává, že teď je všude jen ten Rýbrcoul.

Přestože se řeší zásadní problém, jak se k všudypřítomnému Rýbrcoulovi spolek postaví, jeho člen Vojtěch Lábus, který se na stará kolena rozhodl studovat, se na schůzi jako nějaký Hujer prezentuje vysvědčením. „Já mám samé jedničky,“ mává dokumentem premiant „draků“. Nakonec se však přece jen na obzoru Krkonoš rýsuje jakási šance, jak drak, který nikdy nespí, Rýbrcoula uvede do přijatelných mezí.

Spolek se ve svém tradičním odění vypraví do nitra nejvyšších českých hor, aby tam došlo k rituálnímu obřadu a rohatý démon byl odsunut na vedlejší kolej. „Je potřeba našeho velkého draka požádat o pomoc,“ nabádá k akci Štemberka s tím, že je nutné se v podobě Společenstva magické hole a za zvuku Albrechtova magického bubnu vydat na cestu, tam na vrcholky Krkonoš. Jak „draci“ řekli, tak udělali.

I když cesta byla dlouhá a strastiplná, přesto s tváří poutníků bylo vidět odhodlání a touha po splnění vytyčeného úkolu. Ženy z průvodu holemi vytvořily nad vodopádem magickým obrazec, který byl předznamenáním magického obřadu, jenž měl zahnat Rýbrcoula tam, kam patří, tedy do hor. Bohužel výsledek se nedostavil a nepomohla ani k nebi nad horami Albrechtem pozvednutá a namířená magická akumulátorová vrtačka. Nic se nestalo!

Když už to vypadalo, že „draci“ se budou muset smířit s potupnou porážkou, došlo na zahrádce restaurace pivovaru Krakonoš v Trutnově, která je členy spolku nazývána Pivovarda, k nečekanému obratu. Soupeř „draků“ je dva metry vysoký démon, jelen s hlavou orla, kterou zdobí paroží a v tlapách drží hůl. „Pokud vím, tak jedinou jeho slabostí je to, že když vyjde ze své samoty, tak se rád napije alkoholických nápojů,“ nastínil možnou cestu k rozuzlení problému člen spolku Pavel Zahradník.

Na zahrádku, kde seděla popíjející parta smutných a frustrovaných „draků“, zničehonic přišel Jan Duduš, zakladatel známé události Rýbrcoul – duch hor, který vedl na vodítku rohatého démona. Duduš při té příležitosti vyzval Štemberku k soukromému hovoru. Když oba muži odešli, Rýbrcoul zasedl mezi „draky“, a to neměl dělat. Členové spolku totiž nelenili a démona k nelibosti vracejícího se Duduše totálně opili, čímž svůj úkol dovedli do zdárného konce.

„Je třeba vysvětlit, že jsme film natočili jako nadsázku a recesi. Samozřejmě nám aktivity Rýbrcoula – ducha hor jsou velmi blízké, podporujeme je a s organizátory spolupracujeme. Také bych rád dodal, že film byl natočen zcela zdarma a jeho protagonisté se vzdali práva na honorář,“ prozradil smysl „velkofilmu“ předseda Otto Štemberka.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Petr Kotyza

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama