reklama 

Nejde jen o peníze, vysvětlují trutnovští učitelé středeční stávku

7.11.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1731

S tisícovkami českých učitelů se do středeční celostátní stávky zapojili také trutnovští kantoři. Nejvíc jich bylo ze základních škol V Domcích a Komenského. Zavřené kvůli tomu ale nebyly, omezilo to však výuku. V dalších školách se buď nestávkovalo, nebo pedagogové vyjadřovali stávce slovní podporu.

Nejde jen o peníze, vysvětlují trutnovští učitelé středeční stávku

Nejčastěji se jako důvod pro stávku zmiňuje mírnější zvýšení platů, než politici učitelům slibovali. „Z původně slibovaných 15% navýšení platů to tentokráte bude pouhých 8% do tarifu a 2% do nadtarifu. Dříve to z původních 15% bylo 10% do tarifu a 4% do nenárokové složky. Zbylé jedno procento školy vůbec neviděly,“ přečetla Zuzana Růžičková prohlášení 18 stávkujících učitelů ze Základní školy Komenského.

Společně se u jednacího stolu sešli s 36 stávkujícími ze Základní školy V Domcích. Už dnes podle nich kvůli nízkým platům chybí ve školství 6 tisíc učitelů. „Pokud se tarify nezvýší, nastane velký problém. Takže stávkujeme za to, aby měl vaše děti budoucnu kdo učit,“ citovala z prohlášení školy V Domcích Monika Vaňátková Bendová.

Kantorům nejde jen o procenta ve mzdách. Upozorňují i na jiné problémy. Školství považují za dlouhodobě podfinancované, příplatky za třídnickou práci za směšně nízké a platy asistentů, kuchařek a dalších nepedagogických pracovníků za bídné. Řešení nedostatku aprobovaných učitelů vnímají jako nekoncepční a nelíbí se jim ani způsob inkluze.

„Přijde nám, že se lidé o problémy ve školství moc nezajímají. Chtěli jsme tímto sdělit veřejnosti, že nám to není jedno,“ vysvětlila učitelka Růžičková.

Růžičková: Radikálů mezi učiteli je strašně málo

Proč nestávkuje více škol?
Podle mě odbory vyhlásily stávku na poslední chvíli. Bylo to strašně na rychlo. Kdyby stávka byla o týden později, jsem přesvědčená, že by se přidalo daleko víc škol, určitě víc než půlka. Takhle se nestihli učitelé sešikovat.

Pod stávkou si představuju úplné přerušení práce. K tomu málokde došlo...
„Je pravda, že většina škol je asi spíš v protestu, než ve stávce. Kdyby nás bylo víc, určitě by se slovu ´stávka´ dostálo víc.“

Nepomohlo by stávkovat víc než jeden den?
„Mezi námi jsou určitě kantoři, kteří by stávkovali delší dobu. Takových radikálů je ale strašně málo. Myslím, že jednodenní stávka je maximum, do čeho jsou kantoři jít.“

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama