reklama 

Nová auta a plné sklady materiálu, silničáři jsou na zimu připraveni

14.11.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 511
 •• Komerční sdělení

Zima se brzy naplno přihlásí o slovo a řidičům nastanou na silnicích horší časy. Sníh a ledovka dokážou potrápit i ty nejzkušenější šoféry. O to, aby byly komunikace maximálně sjízdné, se stará společnost ÚDRŽBA SILNIC Královéhradeckého kraje a.s. I letos nasadí do boje s přírodou více než tři stovky řidičů, dispečerů a dalších pracovníků vybavených moderní technikou. „Na zimu jsme připraveni,” ubezpečuje ředitel silničářů Jiří Brandejs.

Nová auta a plné sklady materiálu, silničáři jsou na zimu připraveni

Přípravy na náročné zimní měsíce začínají dávno před tím, než se z nebe snese první sníh. Jako každý rok přivítali silničáři operující v Královéhradeckém kraji nové přírůstky do vozového parku. „Zakoupilo se šest nových sypačů Scania, jeden sypač Tatra, traktor Zetor a dva nakladače,” vyjmenoval investice za 36 milionů korun Martin Červíček, první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje.

Celkem mají silničáři k dispozici 121 sypačů s radlicemi, 51 nakladačů, 18 sněhových fréz a 113 traktorových radliček. Ne všechny stroje jsou majetkem společnosti ÚDRŽBA SILNIC Královéhradeckého kraje a.s. Na čištění silnic první třídy se podílejí také firmy EUROVIA CS, a.s. a SOVIS CZ, a.s. se svojí technikou. Ty v případě potřeby obsluhují šest okruhů. Dispečerská činnost zůstává kompletně v režii krajských silničářů, u kterých je uskladněný i veškerý posypový materiál.

Technické vybavení je jen jednou částí skládanky. Ještě důležitější jsou v systému zimní údržby zaměstnanci, převážně řidiči a dispečeři, kteří se starají o to, aby vše fungovalo hladce. „Na našich autech se po směnách točí 230 řidičů, dalších zhruba 30 lidí pracuje ve skladech a v dílnách. Veškerá činnost při zimní údržbě silnic se řídí předem vypracovaným a schváleným Plánem zimní údržby. Kdy řidiči sypačů vyjedou, určují dispečeři, kterých se na 15 stanovištích vystřídá 85,” vypočítal ředitel silničářů Jiří Brandejs.

Jízda na zasněžených a zledovatělých silnicích je často pořádným oříškem. V Královéhradeckém kraji dbají na to, aby šoféři sypačů byli na těžké podmínky co nejlépe připraveni. „Naši řidiči musejí zvládat vozidlo často i v extrémních povětrnostních podmínkách a jejich situaci ještě zhoršují nedisciplinovaní motoristé. Právě proto, aby úspěšně zvládali svěřené úkoly, ale především, aby se v pořádku vrátili ze směny, jsme pro ně uspořádali školení s praktickým tréninkem krizových situací na polygonu v Hradci Králové,” sdělil náměstek Martin Červíček.

Celkem silničáři na území Královéhradeckého kraje udržují 3 541 kilometrů silnic první, druhé a třetí třídy. Délka neudržovaných krajských silnic se snížila z 301 km v roce 2016 na současných 215 km. Pokrytí tak rozsáhlého území je poměrně finančně nákladné. „Vloni stála údržba silnic II. a III. třídy 173 milionů korun,” upřesnil náměstek Martin Červíček s tím, že letos očekává podobnou částku. Záleží na tom, jak silná zima bude.

Pokud bude pořádně tuhá a prosněžená, budou silničáři potřebovat hodně posypového materiálu. „Sklady máme doplněné na maximální kapacitu, před zimou v nich je 23 tisíc tun soli a 12 tisíc tun inertních materiálů. Podle toho, jaký bude mít zima průběh, jsme připraveni sklady okamžitě doplnit,” řekl ředitel Jiří Brandejs.

K bezpečnému cestování mohou výrazně přispět i sami řidiči, a to nejen obutím správného typu pneumatik, ale především opatrnou jízdou. „Naším posláním je, abychom zmírnili závady, které vzniknou na silnicích po nepříznivých povětrnostních podmínkách. Není v našich silách je vždy stoprocentně odstranit. Především řidiči musejí být i na prohrnutých a posypaných silnicích maximálně obezřetní, není možné jezdit stejným stylem jako v letním období,” upozornil Jiří Brandejs.

Silničáři mají všechny udržované komunikace v Královéhradeckém kraji rozdělené do třech skupin, které obvykle kopírují třídu silnice, ale není to vždy pravidlem, některé důležité komunikace nižší kategorie jsou zařazeny do vyšší. Každá skupina má svůj časový limit, během kterého silničáři musejí od výjezdu posypového mechanizmu stihnout zmírnit závady vzniklé nepříznivým počasím. U první skupiny to jsou 3 hodiny, u druhé 6 a u třetí 12 hodin.

Stejně jako v minulých letech si mohou řidiči při plánování cesty pomoci webovou aplikací na adrese uskhk.eu/suhhkap. Na podrobné mapě Královéhradeckého kraje si mohou zkontrolovat, v jakém časovém úseku byla provedena zimní údržba na jednotlivých úsecích silnic a podle toho zvolit optimální trasu.

Kutnohorská 59, 500 04 Hradec Králové – Plačice
Tel.: 495 540 211, Fax: 495 533 973
E-mail: uskhk@uskhk.eu
www.uskhk.eu

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama