reklama 

Oblíbený lev se vrátí před galerii, podnikatel Kasper ho zdarma půjčí městu. Na deset let

4.11.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1176

Do Vánoc je ještě daleko, ale Trutnované jeden dárek dostanou už nyní. Oblíbeného ocelového lva od výtvarníka Michala Gabriela. Stát bude před městskou galerií. Zdarma a na deset let ho městu půjčí firma Kasper Kovo, která obří sochu z nerezu vyrobila.

Oblíbený lev se vrátí před galerii, podnikatel Kasper ho zdarma půjčí městu. Na deset let

Lev se stal v létě jednou z nejpopulárnějších soch v Trutnově. Coby součást venkovní expozice Sochy ve městě si ho před městskou galerií s oblibou fotili místní i turisté. V září ale musel do Čeladné k soukromému majiteli, který si ho od sochaře Gabriela koupil.

Firma Kasper už však mezitím vyrobila dalšího lva (dvojče), a protože zatím nemá majitele, krátkodobě ho umístila k Uffu. Nyní se rozhodla vystavit lva ve městě dlouhodobě.

„Taková socha by neměla stát v hale nebo ve firmě na dvoře, ale měla by být na veřejném místě, aby si ji užilo co nejvíc lidí,“ oznámil Rudolf Kasper, jednatel firmy Kasper Kovo. Trutnovu nabídl dlouhodobý bezplatný pronájem. Rada města jeho nabídku přijala a dnes odsouhlasila desetiletou výpůjčku. „Neděje se každý den, ani každý rok, aby nám takovou sochu někdo bezplatně nabídl,“ řekl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Lev číslo 2

Před galerií bude stát mladší bratr ocelového lva (jedničky). Na zadní tlapě má číslo 2 a nyní stojí u Uffa. „Většina uměleckých děl se dělá v několika provedeních, čili originál a několik kopií,“ vysvětlil Rudolf Kasper.

Téměř dva metry vysoký, skoro dva a půl metru dlouhý, a přes tunu a půl vážící lev je z nerezové oceli, nařezané z plátů a seskládané na principu 3D tisku. Zaujal i tím, jak podle světelných podmínek téměř neustále doslova měnil barvy. Jinak působil v parných letních dnech, jinak nyní za deštivého podzimu.

Podle autora Michala Gabriela působí nerezový materiál jako hologram. „Jakmile se zatáhne nebo se setmí, začne sbírat světlo lamp, totálně se promění. Kdyby vedle něj stál strom, natáhl by na sebe jeho zelenou bravu,“ vysvětlil známý sochař.

Zajímavě by mohl působit i v zimě. „Já se na to moc těším. Už jsem některé nerezové sochy viděl zasněžené, a bylo to úplně úžasné, jak se proměnily,“ prohlásil Rudolf Kasper.

Socha lva by se měla od Uffa před městskou galerii měla přesunout v pondělí 11. listopadu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama