reklama 

Počet kol ve věži klesl o třetinu, radnice je přesto spokojená

1.11.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1721
 • komentářů 3

Více než 900 kol bylo od 1. srpna uloženo do nově otevřené trutnovské cyklověže u autobusového nádraží. Nejsilnější byl hned první měsíc provozu. Do automatického parkovacího zařízení uschovali lidé téměř 400 kol. V říjnu to už ale bylo o zhruba třetinu méně. Statistiku dnes zveřejnila trutnovská radnice.

Počet kol ve věži klesl o třetinu, radnice je přesto spokojená

„V srpnu cyklověž pojala 371 kol, v září v ní lidé zaparkovali 313 kol a v říjnu 237. Taková čísla jsme z počátku ani nečekali,“ oznámil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Proč došlo k poklesu? Radnice se domnívá, že na rozbory a hodnocení je příliš brzy a chce statistiky objektivně hodnotit až po roce provozu. Připouští ale, že příčinou může být například počasí. Říjen už není pro cyklistiku tak příznivý jako srpen. Svoji roli rovněž mohlo sehrát i to, že provoz začal o prázdninách, zatímco v říjnu už je většina studentů na školách.

„V tuto chvíli se jeví, že množství cykloturistů je zatím větší než pravidelně dojíždějících do školy nebo zaměstnání. Roli budou hrát také prázdniny, které byly na konci října a samozřejmě i počasí,“ uvedl trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Prosklená parkovací věž pojme 118 jízdních kol, včetně elektrokol a dětských kol. „Věděli jsme, že bude chvíli trvat, než si lidé zvyknout využívat bezpečného parkování svých kol. Výsledek za první tři měsíce nám však dělá radost. Přes zimu samozřejmě čísla klesnou, uvidíme, co ukáže cyklistická sezona v příštím roce,“ sdělil starosta Adamec.

Radnice pracuje na dalším rozšiřování cyklo-infrastruktury. „Nyní připravujeme projekt na instalaci dobíjecích stanic pro elektrokola z Trutnova až do Malé Úpy s přesahem na polskou stranu hranice. Cílem je přivést do města další návštěvníky Krkonoš. Pro ně bude cyklověž spolu s nabíječkami důležitým bodem na trase. Věřím, že postupně se rozšíří i počet lidí, kteří budou využívat kolo jako hlavní prostředek pro dopravu po městě,“ řekl místostarosta Eichler.

Zhruba jedenáct metrů vysoká cyklověž stála téměř 13 milionů korun, ale město díky dotaci zaplatilo jen 1,3 milionu. V provozu je 24 hodin denně a je pod neustálým dohledem kamer městské policie. Zaparkování kola trvá pár sekund. Za uschování se platí 5 korun na den. Majitelé IN Karty Českých drah mají parkování ve věži zdarma.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

2.11.2019 Martin Procházka
13 mega? To se to musi obhajovat az do umoru! To je sproste mrhani penez a ne pece radneho hospodare. A je jedno, ze na to byla dotace.
3.11.2019 Martin Barvínek
A kolik budou další náklady na provoz? To musí být absolutně nerentabilní. Návratnost milion let...?
3.11.2019 Jiri Klas
To je Pirátský pomník a takové pomatence máme ve vedení města!

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama