reklama 

Skiareál Herlíkovice: Lyžování, kde si každý najde to svoje

18.11.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1316
 •• Komerční sdělení

Lyžařské středisko Herlíkovice - Bubákov se rozkládá na svazích vrcholu Žalý a leží v těsné blízkosti města Vrchlabí. Na své si zde přijdou nejen pokročilí sportovní lyžaři, ale i rodiny s dětmi nebo úplní začátečníci. „Skiareál nabízí 12 kilometrů upravovaných sjezdovek pro denní provoz a 2 kilometry tratí pro večerní lyžování. Pro dopravu lyžařů jsou k dispozici sedačkové lanovky i lyžařské vleky. Technické zasněžování je samozřejmostí,“ říká Michal Hošek, člen představenstva Snowhill a. s., která herlíkovické středisko provozuje.

Skiareál Herlíkovice: Lyžování, kde si každý najde to svoje

Zima se kvapem blíží. Co všechno se takhle „na poslední chvíli“ v listopadu ještě ve skiareálu ladí před zahájením provozu?
Proces ladění probíhá po posezónním úklidu již od května. Využíváme pěkného jarního a letního počasí k terénním úpravám a stavebním činnostem, opravám a pravidelné údržbě strojů a zařízení. V září tvoříme ceníky a ladíme marketingovou strategii. V říjnu už musí vyrazit sněžné kanony na kopec a probíhají ostré zkoušky strojní technologie na zasněžování. V listopadu řešíme strojní revize i revize elektro na dopravních zařízeních a navíc se „modlíme“ za příchod prvních mrazů, abychom mohli zasněžovat. A na poslední chvíli děláme věci, na které jsme přes léto zapomněli…

Jak jste tedy připraveni na nadcházející sezónu?
Po delší době mám před letošní zimou příjemný pocit, protože se povedlo alespoň částečně realizovat věci, které jsme dlouhodobě zanedbávali. Jednalo se hlavně o terénní úpravy v exponovaných místech nástupišť na dopravní zařízení a odstranění zlomů na sjezdovce. Také pokračujeme v rozvoji online prodeje zvýhodněných skipasů s postupnou přípravou na bonusový systém.

Jaké nejzásadnější úpravy v areálu jste během roku podnikli?
Zásadní úprava byla ta terénní, a to v prostoru nástupiště na primární dopravní zařízení lyžařský vlek Herlíkovice 500. Je to prostor, který lyžařům dělá problémy s výjezdem a nám s úpravou pomocí sněžné rolby. Celý prostor jsme výrazně rozšířili a srovnali do roviny. Díky tomu bude snazší i pro méně zdatné lyžaře vyjet na kopec lyžařským vlekem po kvalitně upravené ploše.

Když teď trochu odbočíme, jakým životem vlastně žijí Herlíkovice, když svahy nepokrývá sníh? Nabízíte lidem i nějaké letní radovánky?
Letní provoz v Herlíkovicích probíhá již od začátku května do konce září. Je to provoz výrazně klidnější, až komornější oproti tomu, jaký je zde v zimě mazec. V provozu je lanová dráha na Žalý, která dopraví pěší i cykloturisty na vrchol, ze kterého je pěkný výhled z rozhledny na panoramata Krkonoš i daleko do kraje. Kdo nechce vyrazit na krkonošskou túru nebo cyklovýlet, může navštívit naši půjčovnu terénních koloběžek u dolní stanice lanovky a vyzkoušet sjezd na dvou trasách z vrcholu Žalý k restauraci u nástupní stanice lanovky. Půjčovna nabízí k zapůjčení i horská kola a elektrokola pro celodenní výlety po Krkonoších, třeba až k prameni Labe.   

Zpět k zimě. Jaké novinky u vás poznají lyžaři v letošní sezóně?
Pokračujeme v rozvoji online prodeje skipasů další fází. V loňské zimě jsme místo očekávaného podílu okolo 3 - 5 % na celkových tržbách ve skiareálu dosáhli podílu celých 15 %. Proto jsme pro letošní zimu připravili nové čipové karty s názvem Snowpass, které jsou výhradně určeny pro prodej na našem eshopu snowpass.snowhill.cz. Snowpass je nevratná čipová karta, která usnadní online nákup skipasů z pohodlí domova za výhodnější cenu. Navíc v průběhu zimní sezóny plánujeme realizovat krátkodobé slevové akce za velmi výhodné ceny pro různé druhy skipasů v různých obdobích, které bude možné využívat pouze s čipovou kartou Snowpass.

Akce s předprodejem sezónních skipasů probíhá do konce listopadu. Proč byste doporučil pořídit si SnowPass?
Předprodej sezónních skipasů probíhá standardní formou objednávek prostřednictvím elektronické pošty do 30. 11. Od 1. 12. zavádíme nově prodej našich sezónek přes eshop. Proč si pořídit Snowpass? To je jednoduché. Je to budoucnost online prodeje skipasů ve skiareálech Snowhill. V letošním zimě bude možné pouze na Snowpass čerpat ještě větší výhody v rámci jednorázových akcí. Od zimní sezóny 2020/2021 bude možné realizovat online prodej skipasů pouze s kartou Snowpass, následně využívat bonusový program s bodovým systémem za nákupy skipasů a uplatnit slevu na doplňkové lyžařské služby u našich partnerů. Abychom zvýšili povědomí o výhodnosti karty Snowpass, plánujeme od listopadu silnou prezentační kampaň mezi registrované uživatele online prodeje skipasů i lyžařské fandy našich skiareálů.

Kolik lidí navštívilo Herlíkovice za minulou zimu a jste s tímto číslem spokojeni? Byla loňská sezóna z pohledu provozovatele skiareálu úspěšná?
V loňské zimní sezóně navštívilo skiareál Herlíkovice na 300 000 lyžařů a návštěvnost má opět po letech propadu v období 2013 - 2016 postupně vzestupnou tendenci. Z tohoto pohledu byla zima úspěšná. Nicméně tento pozitivní trend se neprojevuje na tržbách za jízdné, které stagnují. Je to dáno zkracující se dobou lyžování a tedy nákupem skipasů s nižší cenou. To nás trápí a je to záležitost, na kterou se budeme muset v budoucnu více zaměřit.

Díky zastoupení modrých, červených i černých sjezdovek si u vás to své najde úplně každý. To je však v dnešní době asi nutností, abyste přilákali na svahy co nejvíce lyžařů, souhlasíte?
Ano, souhlasím. Ale je to jen jedna z výhod, která sama o sobě nezajistí nával lyžařů do skiareálu. Důležitý je i komfort přepravy lyžařů, včasné vysněžení lyžařských ploch, nabídka dětských lyžařských parků a snowparků, kvalita poskytovaných služeb v oblasti lyžařské výuky, půjčovny a servisu lyžařských potřeb i rozmanitost gastronomických a ubytovacích služeb. Z mého pohledu se musíme v následujících letech zaměřit právě na zvýšení komfortu přepravy lanovou dráhou a zajistit kvalitní a rychlé technické zasněžení sjezdovek. 

Kdo chce u vás zažít ještě větší zážitek z ježdění, může vyzkoušet i snowpark. S čím vším se tam lyžaři a snowboardisté setkají?
Kromě klasických railů, beden a sněhových skoků je pro nadšence k dispozici nafukovací bag o rozměru 18 x 10 metrů. K tomu jsme zajistili spolehlivého provozovatele občerstvení RONDO, a tak zážitek bude kompletní.

V areálu se často konají zábavné a zajímavé akce. Na jaké byste chtěl upozornit?
Co naše lyžaře velmi baví, je testování nových modelů lyží různých značek. Návštěvníci mají možnost vyzkoušet si celou škálu modelů v různých délkách a mají tak snazší rozhodování při nákupu nových lyží pro sebe i své blízké. Také se u nás pořádá řada předváděcích akcí sportovních obchodů se svými produkty. V letošním roce se uskuteční čtyři víkendové akce firmy Decathlon na prezentaci výrobků, které mají v prodeji pro zimní sezónu. Loni se u nás uskutečnil pumptrackový závod rodačky z Vrchlabí, olympijské vítězky, mistryně světa a vítězky Světového poháru Evy Samkové, jako rozloučení s její úspěšnou sezónou. Věříme, že Eva bude úspěšná i nadále a ráda se pobaví se svými přáteli v Herlíkovicích i letos.

Co zázemí mimo sjezdovky? Jaké prostředí nabízíte?
Kdo nemá vlastní lyžařské či snowboardové vybavení, může využít služeb našeho partnera, firmy Yellow Point a vybrat si odpovídající výbavu dle svých požadavků a úrovně. O začátečníky či méně zdatné lyžaře se postarají jejich profesionální instruktoři při výuce v lyžařské škole. A pro děti předškolního či školního věku slouží dětský lyžařský park, kde si zábavnou formou osvojí základy lyžování. Aby návštěvníci nestrádali hlady či žízní, provozujeme několik stravovacích zařízení po celém areálu. Hlavní z nich, samoobslužná restaurace a skibar s terasou, se nachází u nástupní stanice lanové dráhy na Žalý. A kdo chce využít pobyt s vícedenním lyžováním, má možnost se ubytovat přímo pod sjezdovkami v ubytovacím resortu EDEN.

Je nějaký skiareál, který berete jako svůj vzor nebo alespoň jako zdroj inspirace?
Nesnažíme se kopírovat nějaký konkrétní skiareál. Zajímáme se o nové trendy provozování lyžařských středisek a čerpáme inspiraci u tuzemských i zahraničních provozovatelů.

Problémem skiareálů v poslední době bývá najít sezonní pracovníky pro obsluhu vleků, do lyžařských škol a půjčoven. Jak jsou na tom Herlíkovice?
S náborem sezónních pracovníků si ještě umíme poradit, řada z nich se k nám na zimu vrací a zbytek na doplnění vždy nějak seženeme. Rozhodující ale pro nás je mít zajištěné pozice, které vyžadují určitou odbornost a zodpovědnost, to je hlavně personál pro provoz lanové dráhy. Tady se snažíme fundované lidi udržet celoročním pracovním poměrem s řadou benefitů, které mohou čerpat.

Zajímavostí jsou určitě vaše skibusy, které vyvážejí lyžaře z Prahy až přímo na sjezdovku. Jak jste přišli na tento nápad?
Nápad není nový, ani náš. Ale je to historická záležitost z doby vzniku firmy Snowhill, která skiareál Herlíkovice dlouhodobě provozuje. Oblibu skibusu se zatím daří u našich klientů udržet a každou zimu dopravíme okolo 4 000 lyžařů.

Co plánujete v Herlíkovicích na další roky?
Stěžejní je pro nás výměna technologie lanové dráhy na Žalý za odpojitelný systém uchycení sedaček, nejlépe s prodloužením trasy na dojezd skiareálu. Tato realizace nejenže zvýší komfort dopravy lyžařů, ale umožní i plánovaný rozvoj letních aktivit. Nezbytnou součástí akce pak bude realizace rozvodů zasněžování na černé sjezdovce a zvýšení efektivity provozu výroby technického sněhu. V dlouhodobějším horizontu je pro nás vizí vzájemné propojení se skiareálem na Benecku nejen dopravním zařízením, ale také lyžařsky sjezdovými tratěmi.

Jakou letos očekáváte zimu?
Všichni vnímáme, že zimy nejsou jako za našich dětských let a sněhu padá čím dál tím méně. Co si nevyrobíme, to nemáme… Po nenaplněných optimistických očekávání v předchozích letech se stávám spíše pesimistou, ale říkám si, že naděje umírá poslední. A tak i letos věřím, že začne již v listopadu mrznout, v prosinci zahájíme provoz a v lednu napadne krásný prašan, který dotvoří kulisu pravé ladovské zimy. Přejme si to a těšme se!


Za Řekou 370, 543 02 Vrchlabí

Tel.: +420 737 222 456 | E-mail: info@herlikovice.cz
www.herlikovice.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama