reklama 

V 17:11 se nad Trutnovem rozezněly zvony, na náměstí se cinkalo klíči

17.11.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 3500

/VIDEO, FOTO/ Na Krakonošově náměstí, u trutnovského pivovaru, na Bojišti, a na mnoha dalších místech si dnes lidé připomínali 30. výročí Sametové revoluce. Zazněla asi desítka projevů, zpívaly se písně, včetně české hymny, zapalovaly se svíčky a dokonce se cinkalo klíči, podobně jako v listopadu 1989. Vrcholem bylo divadelní představení.

V 17:11 se nad Trutnovem rozezněly zvony, na náměstí se cinkalo klíči

První dnešní trutnovská akce začala v 16 hodin. U kašny na Krakonošově náměstí se uskutečnilo tradiční setkání pamětníků a přímých aktérů revoluce v našem městě.

„Vzpomínky na listopadové události před třiceti lety jsou pro mě stále neuvěřitelně silné a krásné, na dobu plnou velkého nadšení, odvážných činů, velkého kamarádství a velkého očekávání,“ prohlásil Karel Vojáček, který stál v roce 1989 společně s Radkem Langhammerem, Petrem Dohnálkem, Pavlem Pokorným, Miroslavem Mědílkem a mnoha dalšími u zrodu Občanského fóra v Trutnově.

Nevzpomínalo se ale jen na Sametovou revoluci, ale také se připomínaly aktuální protesty proti současnému premiérovi Andreji Babišovi. U mikrofonu se postupně jako řečníci vystřídali například někdejší trutnovský farář Bohumil Šitavanc, Tadeáš Zíka ze spolku Milion chvilek pro demokracii nebo Aleš Bouda, další ze zakladatelů Občanského fóra.

Na závěr akce, symbolicky přesně v 17:11 se rozezněly zvony trutnovského Kostela Narození Panny Marie, někteří z příchozích přitom cinkali klíči, podobně jako tomu bylo v revolučních časech. Zpívaly se také hymny - evropská a česká.

Lidé se pak z náměstí přesunuli k trutnovskému pivovaru, kde kdysi pracoval disident a pozdější prezident Václav Havel. Zastavili se pod nápisem Ferdinand Vaněk, tedy Havlovým alter egem z jeho hry Audience. Přečetli si z ní jeden úryvek, zapálili svíčky a otevřeli jednu lahev čtrnáctistupňového piva. „Chtěli jsme tímto nápis slavnostně pokřtít,“ vysvětlila Klára Stejskalová. Kdo chtěl, mohl na vznik nápisu ještě dodatečně přispět penězi.

Sváteční neděle pak vyvrcholila na Bojišti. V tamním “skleníku“ trutnovští divadelníci sehráli právě Havlovu Audienci.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek a Jan Bartoš
video: Pavel Cajthaml

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama