reklama 

Fotograf Šálek navštívil Mayské pyramidy, prošel se po aktivní sopce a potkal spoustu zvířat

4.10.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 588

Přenesete se přes půl světa do hluboké džungle za tajemnými Mayskými pyramidami, nebo navštívíte jedno z nejkrásnějších jezer světa Atitlán, které vzniklo z lávy a popela po ohromném výbuchu sopky a koluje o něm pověst, že jeho hladinu vždy po poledni čeří vítr smývající hříchy. Na těchto a spoustu dalších místech se při své výpravě do Guatemaly a Belize zastavil trutnovský fotograf a spolupracovník naší redakce Miloš Šálek. V pondělí od 19 hodin bude v kině Vesmír promítat fotky.

Fotograf Šálek navštívil Mayské pyramidy, prošel se po aktivní sopce a potkal spoustu zvířat

O čem všem bude tvůj cestopisný pořad?
Letos v lednu jsem se s partou vydal do Střední Ameriky. Po loňské Africe a předloňském Vietnamu zase do jiného kraje. Už dávno jsem chtěl vidět Mayské pyramidy, tak to nyní vyšlo. Pro zpestření putování nechyběl relax u moře, a to na ostrově Tobacco Caye v Belize. V zemi sopek si nemohl také nechat ujít trek na aktivní sopku Pacaya.

Soutěž o vstupenky

Chcete vyhrát vstupenky na pondělní cestopisný pořad Miloše Šálka. Klikněte ZDE.

V porovnání s ostatními výlety, v čem byla Guatemala a Belize jiná?
Cestování je tam podobné, jen jsou trochu větší vzdálenosti mezi místy, která jsme chtěli navštívit, tak to bylo časově náročné na přesuny. Jeden přesun jsme podnikli i vnitrostátní leteckou linkou. Místní lidé jsou zase jiní, než jsem zatím po světě viděl. Jsou to potomci dávných Mayů, kteří tvoří asi polovinu obyvatel.

Jak tam pohlížejí na turisty?
Turistů si nějak moc nevšímají. Když něco nabídnou a člověk odmítne, tak nepřemlouvají. Je to tam přátelské.

Co zajímavého jsi tam ochutnal?
Z jídel nic zvláštního - ryby, rýže a tak dále. Ale při jednom z výletů do pralesa jsme se ráno stavovali na tržnici pro jídlo s sebou a paní tam měla něco v kádích. Místní si to dávali k snídani, nevypadalo to moc vábně, taková řídká bílá kaše, ale dal jsem si to a ono to chutnalo mnohem lépe, než to vypadalo.

Kolik jsi nafotil fotek?
Bylo stále co fotit, takže hodně. Po přebrání pro promítání jich je kolem tisícovky. Každá fotka má něco (krajiny, lidé), ale podařilo se nafotit i dost zvířat, a to hlavně ptáků. Z toho mám také radost, na kolik jsme jich neplánovaně narazili.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama