reklama 

Jezdeckou sezónu zakončili honem na lišku

14.10.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1594

Téměř jako za starých časů to vypadalo v sobotu nad trutnovskou Kryblicí. Jezdci na koních se proháněli tamní přírodou při honu na lišku, rychlostních závodech a soutěžích ve skoku přes překážku. Konala se 19. Hubertova jízda.

Jezdeckou sezónu zakončili honem na lišku

Nablýskané boty a stylově oblečení jezdci, vyparádění koně a slavnostní atmosféra připomínající tak trochu dávné parforsní hony. Tak vypadala trutnovská připomínka svátku svatého Huberta, a zároveň oficiální zakončení jezdecké sezóny, které společně uspořádaly jezdecké stáje Bojiště a Poříčí. Zúčastnilo se ho 42 koní.  

Hubertova jízda vycházela z dobových tradic. Jezdci byli nejprve rozděleni do skupin a hned vyrazili na hon, byť spíše symbolický. Lišku totiž představuje jezdec, který má většinou připnutý liščí ohon na kabátu. „Jízdu pořádáme po vzoru někdejšího zakončení lovecké sezóny, kdy se jezdilo za skutečnými liškami,“ vysvětlila jedna z organizátorek Monika Vaňkátová.

Součástí bylo i občerstvení uprostřed honu, kdy jezdci sesedli z koní, hodovali a bavili se. Po honu se ještě konal dostih na rychlost a také se skákalo přes překážku, přitom se jezdci snažili ukořistit trofej zavěšenou nad překážkou.

Všechny prohřešky proti vyhlášenému desateru (např. pád z koně, odmítnutí skoku, shození překážky, neposlušnost koně nebo jezdce) se během dne zaznamenávaly, hříšníci pak byly večer souzeni za přestupky u zábavného hubertovského soudu. „Z prohřešků a trestů se museli vykoupit,“ připomněla Vaňkátová.

Vítěz honu a nejlepší jezdci z jednotlivých soutěží byli slavnostně dekorováni.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama