reklama 

Skauti z Hraničáře jsou světoví! Absolvovali Intercamp i Jamboree

7.10.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 647

Skauti z trutnovského střediska Hraničář se ohlédli za nedávným letním prázdninovým obdobím a museli konstatovat, že bylo velmi pestré. „Výjimečné bylo nejen počtem klasických táborů, ale i dvěma významnými mezinárodními akcemi, kterých se zúčastnili – evropským Intercampem a světovým Jamboree,“ řekla Blanka Radiměřská, mediální zpravodajka Hraničáře.

Skauti z Hraničáře jsou světoví! Absolvovali Intercamp i Jamboree

Mezinárodní akce Intercamp u nizozemského městečka De Steeg, která vstoupila do již 52. ročníku, měla téma Buď součástí přírody. Letos se Intercampu účastnilo 4500 skautů a skautek z 11 zemí Evropy i Američanů žijících na amerických vojenských základnách v Evropě. Z tohoto počtu bylo téměř 1000 účastníků z Česka včetně trutnovské družiny Lvic. „Vyjeli jsme ve složení šest dívek, jeden chlapec a jedna vedoucí,“ prozradila zpravodajka.

Výprava z Trutnova zahraniční akci odstartovala v hlavním městě Amsterdamu. Skauti obdivovali obrazy ve Van Goghově muzeu, pěšky i hromadnou dopravou prozkoumali velkou část historického centra. Svezli se trajektem ke slavnému nápisu, u kterého je selfíčko skoro turistickou povinností. Na každém kroku žasli nad množstvím cyklistů a zaparkovaných kol.

„Nejsilnější zážitek mám ze společného tancování a zpívání během večerů. Bylo úplně jedno, kdo odkud je, jak vypadá nebo jakou mluví řečí. Prostě jsme se chytili za ruce a udělali třeba bránu pro blížící se roztancovaný vláček, smáli se, zpívali a byla to zábava,“ nechala se slyšet skautka s přezdívkou Liška. Jedním z nejpopulárnějších bodů programu je tak zvaný Food festival neboli Slavnost jídla, při které účastníci vaří nějaké své typické národní jídlo a nabízejí ho k ochutnání skautům z jiných zemí.

Na dvoutýdenní cestu do Ameriky na 24. Světové skautské Jamboree se z Trutnova vydali skaut Mikuláš Bartoň – Miki a vedoucí Michal Šlégr, řečený Zátka. Světové jamboree je nesrovnatelně větší akce než Intercamp. Západní Virginie hostila na 45 tisíc skautů a skautek ze všech koutů planety. Ž České republiky dorazilo celkem 494 skautů a skautek. Jejich mottem bylo Unbreakable, tedy Nezlomný. Jeho ambicí bylo představit celému světu historickou zkušenost českého skautingu, zakázaného nejdříve nacisty a poté dvakrát komunisty.

„Ze všeho nejvíc mě nadchlo, když jsme spolu s dalšími šestnácti oddíly z různých zemí uspořádali společnou obří večeři na cestě v táboře. Každý národ uvařil svoje tradiční jídlo a pak se společně hodovalo. Platilo jen jedno pravidlo – nikdo nesmí sedět vedle někoho ze stejné země. Skauting je takový náš společný jazyk a je zábavné zkoumat, jak se skautuje v jiných zemích. Taky mě moc bavilo vyměňování skautských nášivek, šátků a jiných suvenýrů. Domů jsem si dovezl nášivky z padesáti různých zemí,“ líčí nadšeně Zátka.

Mikimu se zase líbilo potápění s kyslíkovým přístrojem či sjezd jedné z nejdelších zip line v Americe i na světě. „Hodně zajímavou aktivitou bylo i vyměňování. Já jsem například získal obrovské mexické sombrero. Byl jsem také vyhecován ochutnat šest pálivých mexických omáček. Skautské Jamboree bylo rozhodně něco, co si budu pamatovat až do smrti a za ty peníze to určitě stálo. Pokud to půjde, pojedu i do Koreje v roce 2023, kde bude další světové skautské Jamboree,“ prozradil Miki.

Podle Radiměřské je hlavním posláním mezinárodních akcí zejména vznik nových přátelství mezi národy. „Děti i dospělí spolu komunikují převážně v angličtině během různých aktivit, při kterých trénují nejen spolupráci a komunikaci, ale také rozličné dovednosti fyzické i mentální. Velmi oblíbená je výměna šátků, nášivek nebo jiných drobností spojených se skautováním,“ dodala.

(hyš, tz)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Hraničáře

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama