reklama 

Veřejnost se naposledy rozloučí s chartistkou Hanou Jüptnerovou

9.10.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 687

Jak už jsme čtenáře informovali, v pondělí ráno po dlouhé těžké nemoci zemřela ve věku 67 let trutnovská rodačka, pedagožka a signatářka Charty 77 Hana Jüptnerová z Vrchlabí. Poslední rozloučení s touto statečnou ženou se bude konat v sobotu 12. října od 14 hodin ve vrchlabském klášterním kostele sv. Augustina.

Veřejnost se naposledy rozloučí s chartistkou Hanou Jüptnerovou

„Namísto květinových darů prosí Hanka o podporu Domácího hospice Duha Vrchlabí a spolku SEM Přátelé Herlíkovic. Čísla účtů jsou na její výslovné přání připojena ke smutečnímu oznámení," upozorňují vrchlabští evangelíci, k nimž Jüptnerová patřila. Trutnovinky zveřejňují její vzpomínku na dobu komunistické perzekuce, kdy jí StB zabavila pas.

„Potom za těch pár měsíců mi sebrali pas a takovým nechutným způsobem. Velmi ponižujícím. To přijeli za mnou. To jsem dělala v tý cukrárně. Jak jsem myla nádobí, tak jsem měla takový ty špinavý hadry na sobě od těch krémů. A tak mě naložili do auta v tom mundúru, dovezli mě domů a musela jsem jim vydat pas.

Dali mi takový rozhodnutí, že proti tomu není odvolání. A to jsem nesla asi ze všeho nejhůř. To jsem teda fakt… To, že teď nemůžu vyjet, že nemůžu přes ty hranice přejet, a eště takovým způsobem ponižujícím se to stalo. A teď jsem si samozřejmě stěžovala Pražákům, v souvislosti s Pavlem Wonkou přijela celá skupina z Prahy a seděli tady u nás a kouřili. Nikdy jsme neměli tak zakouřený byt jako tenkrát. A já jsem si taky postěžovala, že nemám ten pas.

A oni se jen chechtali a říkali: Prosím tě, myslíš, že někdo z nás má pas? A tak jsem si uvědomila, jak to společenství může být posilující. A ten pas měl ještě takovou dohru. Po revoluci jsem samozřejmě čekala, co teď bude s tím pasem. Pak už se přehoupla zima a už bylo jaro a já pořád neměla žádnej pas. A přišel takovej jako koresponďák a bylo tam něco napsaný, že se mám někam dostavit. Ani tam nebylo, za jakým účelem. A tak jsem říkala: Aha, tak mi asi chtějí vrátit ten pas. Nebo jestli to tam psali, nebo ne?

A ve mně se tak všechno jako vzpříčilo a říkám si: Já si tam mám jet pro pas? A tak jsem sedla a napsala jsem jim: Laskavě ať stejným způsobem jako mně ten pas vzali, ať stejným způsobem mi ho zase vrátěj. A nic, že jo. A už se blížilo léto a já si říkám: Kurňa šopa, já zas nemám ten pas. My zas nebudeme moct nikam jet. A já v Německu docela hodně známejch a přátel a každý prázdniny jsem tam jezdívala. No, ale nakonec opravdu přijeli s tím pasem. Až ke dveřím bytu. Tady mi ho odevzdali.“

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Evangelíci Vrchlabí

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama