reklama 

Věznici chceme, potvrdilo město. Co na to ministerstvo financí?

1.10.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 4135
 • komentářů 1

O další krok správným směrem se posunula snaha radnice získat od státu bývalou věznici v centru Trutnova. Zastupitelé odsouhlasili státem navrženou smlouvu o bezúplatném převodu dlouhá léta opuštěné budovy na město. Klíčové nyní bude stanovisko ministerstva financí.

Věznici chceme, potvrdilo město. Co na to ministerstvo financí?

Smlouvu, podepsanou za město trutnovským starostou Ivanem Adamcem a za stát Michalem Votřelem z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, budou posuzovat úředníci ministerstva financí. „To je poslední institucí, která rozhodne, zda se nám podaří dům bezplatně získat,“ vysvětlil místostarosta Tomáš Eichler.

Kdy a jak úředníci rozhodnou si netroufá vedení města tipovat. Radní se ale shodují, že dům potřebuje nového majitele. „Pokud věznice nezmění vlastníka, tak spadne. A pak je otázka, jestli ji někdo jiný nekoupí za pár korun, postaví si tam něco jiného a my pak zůstaneme koukat,“ prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Třípatrový dům s deseti místnostmi (celami) o rozměrech 3 krát 3,5 metru, a nádvořím, kde kdysi pochodovali vězni, by Trutnov rád změnil například ve spolkový dům. „V přízemí by se mohly odehrávat třeba aktivity rodin s dětmi, v prvním patře by mohly být sídla a kanceláře spolků, a ve třetím byty,“ naznačil Eichler.

Zajímavosti

V roce 1878 věznice kapacitně nedostačovala, takže delikventi museli být vězněni i ve sklepě radnice.

V roce 1885 bylo ve vězení 877 osob, roku 1887 dokonce 1374.

Po Křišťálové noci v listopadu 1938 byli do věznice zavřeni pozatýkaní místní Židé. V tu chvíli je to ochránilo před zfanatizovaným německým obyvatelstvem, které toužilo po židovské krvi.

Využívat by ho mohlo například Muzeum Podkrkonoší. Zájem o působení ve věznici mají například lidé ze spolku Trutnov - město draka, který pořádá vždy v květnu největší všelidovou akci ve městě označovanou jako Dračí slavnosti. Dům by rádi proměnili v areál s mechanickými převážně dřevěnými „hračkami“ a instalacemi vyžadující interakci s  návštěvníkem. Vše samozřejmě s dračí tématikou.

Námětů má radnice k dispozici víc. Díky veřejné výzvě se jich sešlo asi třicet. „Je to dům v památkové zóně a naším cílem je využívat ho co nejvariabilněji, aby obsah byl co nejpestřejší, aby to místo žilo,“ slíbil místostarosta Tomáš Eichler.

Smlouva se státem by takové aktivity připouštěla. Jediným závazkem by měla být povinost dvacet let věznici neprodat ani ji nezatížit zástavním právem. „Pokud stát k převodu přistoupí, budeme mít velký manévrovací prostor, co s domem dál,“ ujistil Adamec.

Velká budova věznice stojí na okraji současného historického jádra. Postavená byla v roce 1801. Jako věznice ale naposledy sloužila v roce 1954. Dlouhá léta ji pak využívaly okresní archiv, Svazarm a hasiči, používaná byla i jako sklad civilní obrany. Posledních deset let je opuštěná.

Radnice se o možnosti získat věznici dozvěděla loni na podzim. „Dům sice není památkově chráněný, a je trošku skrytý, ale je to unikátní objekt v centru, který si zachoval vnitřní dispozici i vnější vzhled,“ uvedl tehdy místostarosta Eichler.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Hynek Šnajdar, Tomáš Eichler, archiv Muzea Podkrkonoší

Diskuse

1.10.2019 Tomáš Bydelský
mohlo by se tam ještě i zavírat nějaké lidi,vím které,ale nejde to tady napsat

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama