reklama 

Havel by měl radost. Zeď pivovaru zdobí podpis Ferdinand Vaněk, jeho druhé já

25.8.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 3299
 • komentářů 1

/VIDEO/ Sládek: Pijte! Proč nepijete? Vaněk: Děkuji, nejsem na pivo moc zvyklý. Sládek: Vážně ne? Však my vás to tady naučíme! Tady si na to zvyknete! Tady pijeme pivo všichni, to už je taková tradice. Toto je úryvek ze legendární hry Audience někdejšího disidenta a pozdějšího prezidenta Václava Havla, který nás opustil před více než osmi lety na Hrádečku u Trutnova.

Havel by měl radost. Zeď pivovaru zdobí podpis Ferdinand Vaněk, jeho druhé já

Přestože byla v prosinci roku 2016 v Trutnově přejmenována Revoluční ulice na Nábřeží Václava Havla, na jeho angažmá ve zdejším pivovaru se tak trochu pozapomnělo. Toho si byla vědoma skupinka čtyř trutnovských občanů, která se rozhodla netradičním způsobem připomenout Havlovo působení v pivovaru, kde v roce 1974 pracoval devět měsíců jako dělník. A právě to uvízlo v paměti zdejší veřejnosti asi nejvíce.

Na opravené a nabílené zdi vedle pivovarského komínu se na začátku víkendu objevil podpis Ferdinand Vaněk doplněný o neodmyslitelné Havlovo srdíčko. A proč právě toto jméno? Je to Havlovo alter ego a jeho postava ze hry Audience, která byla inspirována právě jeho působením v trutnovském pivovaru. Navíc se toto jméno s Havlovou fotografií objevilo v souvislosti s jeho třiapadesátými narozeninami jako blahopřejný inzerát v komunistickém Rudém právu. Tento vtip tehdy prošel a všichni se jím bavili.

Jméno přesně podle Havlova rukopisu na zeď pivovaru vytvořil českých umělec Jiří Teo Mateja žijící v Košicích, který navíc pořádal v areálu Na Bojišti, kde vrcholí Artu Kus Festival, workshop kaligrafie, což je umění krasopisu. „Nápad vznikl asi před dvěma lety jako připomínka osobnosti Václava Havla. Stojím za ním já, Klára Stejskalová, Otto Štemberka a Nikola Madževský, který realizaci dohodl s vedením pivovaru, a to souhlasilo. Nynější Havlovo srdce bude na konci září vyměněno za neonové, které bude v noci svítit,“ prozradila iniciátorka Eva Hrubá a doplnila, že na srdce finančně přispěli kamarádi.

Principem nápadu bylo, že žádné jiné město se nemůže pochlubit tím, že budoucí prezident pracoval jako dělník v pivovaru a napsal o svém působení divadelní hru. „Havel byl dramatik absurdního divadla. Právě v tom, že se na zdi pivovaru objevilo jméno Ferdinand Vaněk jeho rukopisem, je nadsázka a vtip, a měl on samozřejmě rád,“ vysvětlila Hrubá s tím, že tvůrce jména oslovila, protože shodou okolností měl na festivalu kaligrafickou dílnu.

Ten souhlasil, s chutí a velkou pečlivostí se pustil do díla, které trvalo několik hodin. „Myšlenka ho nadchla a říkal, že by to pro něj byla velká čest,“ vzpomíná Hrubá na jednání s písmomalířem, který postupoval přesně podle Havlova rukopisu. Všechna písmena byla k dispozici, chybělo pouze písmeno F. I to však bylo nakonec nalezeno. „Podařil se najít rukopis, kde Václav píše slovo finančník s velkým F,“ směje se Hrubá a je přesvědčená, že by se tato iniciativa Havlovi určitě líbila.

Jak nám sdělil písmomalíř a autor podpisu Mateja z Košic, jezdí na Trutnovsko, protože má babičku ve Svobodě nad Úpou. Velmi ho potěšilo, že ho iniciátoři akce oslovili, protože je pro něj osobně Havel srdeční záležitostí. „Musel jsem důkladně prostudovat Havlův rukopis písmeno po písmenu, sklon, tvar a podobně. Z toho jsem vycházel a snažil se, aby byl věrohodný. Udělal jsem první návrh a asi pět skic. Ta finální šla pak na schválení do pivovaru,“ řekl písmomalíř.

V této souvislosti si pochvaloval, že měl na tvorbu podpisu poměrně dost času. „Myslím si, že se to povedlo, podpis vypadá dobře a jsme zvědavý, jaké to bude, až k němu bude nainstalováno neonové srdce,“ vrací se k hotovému dílu Mateja, který je přesvědčen, že kdyby Havel podpis viděl, potutelně by se usmíval a s humorem jemu vlastním by to nějak okomentoval. „Proto jsem to také dělal, aby byl spokojený. Domnívám se, že se teď na to shora kouká a má určitě radost,“ dodal písmomalíř, tvůrce podpisu Ferdinand Vaněk na zdi trutnovského pivovaru.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Evy Hrubé

Diskuse

25.8.2019 Jiri Klas
Dejte s tím vlastizrádce má a opilcem pokoj divím se majiteli pivovaru Že toto dovolil?!

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama