reklama 

Legendární Svět květin, tradiční pastva pro oči, vstoupí do už dvaačtyřicátého ročníku

14.8.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 2218
 • komentářů 3

Svět květin. Událost, která do areálu Speciální školy v Trutnově – Horním Starém Městě každoročně přiláká tisíce návštěvníků. Zahrádkaření v české kotlině totiž ještě zdaleka nevymřelo, naopak dýchá plodným životem. Letos tato vyhledávaná akce vstoupí do 42. ročníku a její brány se otevřou v pátek i v sobotu v 9 hodin a krásou nejen květin se mohou návštěvníci kochat až do 19 hodin.

Legendární Svět květin, tradiční pastva pro oči, vstoupí do už dvaačtyřicátého ročníku

Stejně jako v minulých letech bude na výstavě velké množství jiřin, růží, fuchsií, kaktusů, sukulentů, bonsají, skalniček, jehličnanů, pokojových květin, citrusů či subtropických rostlin, které je možné také zakoupit. Ukázky květinových vazeb předvedou žákyně Střední zahradnické školy z Kopidlna.

Přehlídku hub doprovázenou užitečnými radami zajišťuje Mykologický kroužek z Trutnova, který má expozici v budově školy. „Čerstvé houby určitě budou, protože rostou. Přímo představíme sušené nebo naložené houby, které rostly v květnu a červnu. Součástí bude mykologická poradna. Pokud někdo donese jakoukoli houbu, jsme schopni ji určit. Mimo to budou návštěvníci informováni o našem kroužku a pokud budou mít zájem, mohou rozšířit naše řady, “prozradil předseda kroužku Petr Kuráň.

Kromě toho nebudou chybět expozice chovatelů drobného zvířectva a včelařů s včelařskými produkty. Podle Miloslava Kotase, hlavního organizátora legendární výstavy Svět květin, byl tento rok náročný. Důvod je nasnadě: panuje sucho. „Jeden vystavovatel z Ústí nad Labem mi odřekl účast, protože neměl ve studni dostatek vody a moc se mu toho neurodilo. My naopak zase přemýšlíme, zda nebude při výstavě pršet. Jdeme tak trochu z extrému do extrému,“ řekl nám Kotas s tím, že budou na výstavě zastoupena všechna významná zahradnictví.

Zajímavosti bude expozice Krkonošského národního parku, které se zaměří na nejvyšší české hory Krkonoše. Součástí dvoudenní výstavy bude hodnocení nejlepších expozic včetně kvetoucích exponátů zastoupených gladiolami, jiřinami a růžemi. Organizátoři myslí také na návštěvníky, s čímž souvisíjedna  novinka.

„V hale, kde byla výstavní plocha, bude k dispozici zázemí, kde návštěvníci mohou posedět a občerstvit se při příliš slunečném nebo deštivém počasí. To považuji za podstatnou změnu,“ prozradil hlavní organizátor. Co by to bylo za Svět květin, kdyby chyběl hudební doprovod tvořený trutnovskými formacemi.

V pátek v 9 a v 11.30 hodin se představí skupina Vosa, ve 14 av 18 hodin zase kapela Sirius. V sobotu se o hudební produkci postarají v 9 a v 11.30 Patrolla, kterou ve 13 a v 16.30 hodin vystřídá Duo Plecháč. „Na to, že je všude spousta dalších akcí, daří se nám Svět květin naplnit. Stále držíme návštěvnost kolem pěti tisíc lidí. Češi jsou prostě zahrádkáři, mají to v sobě,“ dodal Miloslav Kotas. Čtěte tak.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, archiv Mykologického kroužku Trutnov

Diskuse

15.8.2019 Libor Vondráček
Dobrý den, myslím, že kochat se mohou návštěvníci do 19.00 hod.
17.8.2019 Libor Vondráček
Děkuji za opravu špatně uvedené otevírací doby.
17.8.2019 Libor Vondráček
Vážený pane Šnajdare, velká část článku tvoří věty, které vůbec nedávají smysl. Myslel jsem, že vás upozorní desítky lidí a čekal na korekci do dnešního dne. Děkuji.

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama