reklama 

Lupinu považují za dravce a pohromu pro krkonošské louky

7.8.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 831

Okrasná rostlina, která se pro svou líbivost hojně pěstuje u chalup a na zahrádkách. To je lupina mnoholistá, která však začíná dělat v Krkonoších problémy. Šíří se totiž pomalu, ale jistě do okolí a ohrožuje tamní luční druhy. Správa Krkonošského národního parku ji považuje za dravce, který dokáže vytlačit ostatní druhy rostlin.

Lupinu považují za dravce a pohromu pro krkonošské louky

„Snadno se šíří podél cest i vodních toků a efektivně se rozmnožuje. Kvete od června a její bohatá květenství plodí velké množství semen s vysokou klíčivostí. V Česku je lupina mnoholistá klasifikována jako agresivní invazivní druh, který poškozuje naše ekosystémy, v našem prostředí nemá přirozené nepřátele a škodí rostlinám, které jsou v Krkonoších původní,“ upozorňuje Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP, s tím, že lupina na krkonošské louky nepatří.

Podle něj provedená mapování potvrzují, že lupiny v Krkonoších přibývá. „Bohužel není v možnostech Správy KRNAP sekat lupinu včas všude tam, kde se rozšířila. Prosíme proto o pomoc vlastníky luk a hospodáře. Včasná seč omezí její další šíření. Lupinu je třeba sekat nejpozději v době, kdy začne kvést, aby nemohla vytvořit semena,“ uvedl náměstek. Tato rostlina představuje pro krkonošské louky závažné riziko.

„Pohled na kvetoucí lupinu je sice pěkný, ale pokud nezabráníme jejímu dalšímu šíření, na některých loukách neporoste kromě lupiny nic jiného. Louky ztratí jak na výživové hodnotě, tak i na své druhové rozmanitosti. Mnoho místních druhů hmyzu a živočichů vázaných na původní luční druhy tak ztratí svůj domov,“ varoval Kašpar.

(hyš, tz)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Kamila Antošová

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama