reklama 

Středisko Hraničář zpestřilo tábory skautům prázdniny

5.8.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1284

Hned tři letní tábory pro děti uspořádalo o letních prázdninách trutnovské skautské středisko Hraničář. Podle Blanky Radiměřské, mediální zpravodajky střediska, jeden vedoucí a jeden skaut odjeli dokonce na mezinárodní tábor do Ameriky na tak zvané světové Jamboree.

Středisko Hraničář zpestřilo tábory skautům prázdniny

První velký tábor pro světlušky, vlčata, skauty a rovery se konal na vypůjčeném tábořišti v Ruprechticích na Broumovsku. Další malý tábor jen pro skupinku skautek uspořádali Hraničáři v blízkosti střediskové chalupy Hájenky v Novém Rokytníku a třetí mini tábor absolvovala nejmladší skautská kategorie – benjamínci v České Skalici.

„Na táboře v Ruprechticích se sešlo kolem 60 trutnovských dětí a vedoucích, aby zde všichni společně strávili krásných čtrnáct dní v přírodě. Tématem tábora byly staré české pověsti, které děti poznaly hlouběji hlavně díky napínavé etapové hře. Mimo jiné se setkaly s Přemyslem Oráčem, Daliborem, který se ve věži z nouze naučil hrát na housle, a také třeba s rytíři z Blaníku,“ uvedla Radiměřská.

Při etapové hře se zabavili nejen mladší skauti a skautky, ale i vedoucí, kteří využívali různé převleky a divadelní scénky k lepšímu uvedení dětí do příběhu. „Tábor, to však nejsou jen hry, zpívání s kytarou nebo koupání. Skauti se v přírodě učí dobře se o sebe postarat. Podílejí se na vaření, zatápění v kamnech, dovážení vody ze studánky, přípravách táborových ohňů a fungování celého tábora. Vyzkoušejí si také nové sporty jako jsou například lasování, ringo nebo lakros, učí se tiskařské techniky, vyřezávají ze dřeva a poznávají okolní krajinu,“ popsala tábor zpravodajka.

Vedle Hájenky v Novém Rokytníku si postavily indiánské týpí skautky z družiny Lvic. Objekt samotný i jeho okolí však vyzdobily ne indiánskými, ale japonskými motivy. Japonsko si zvolily za své téma již podruhé. Děvčata zvládla stavbu stanů, běžné vaření, sama také nakupovala, hospodařila s financemi, držela noční hlídky. Během tábora se dívky naučily výrobu a oblékání kimona, přípravu čajových obřadů, šití kanzashi kytiček z látky, česání drdolů, umění ikebany, kaligrafii nebo používání jídelních hůlek.

Nejmenší tábor pro děti od pěti do sedmi let se konal v České Skalici. „Završily na něm své celoroční westernové téma a na čtyři dny se proměnily v malinké kovboje a pomocníky šerifa. Každý z maličkých skautíků se vracel domů se stříbrnou šerifskou hvězdou, s látkovým koněm na tyči a hlavně s rozzářenýma očima. Už na nádraží při příjezdu vlaku sdělovali čekajícím rodičům, že by nejraději chtěli na táboře ještě zůstat,“ dodala Radiměřská.

Ta upozornila na to, co se veřejně moc neví. Totiž, že skautští vedoucí nedostávají za svoji celoroční práci s mládeží žádný plat. Nemají žádný finanční příjem ani za vedení táborů nebo jiných skautských aktivit. Vše dělají naprosto zdarma a v této dobrovolnické činnosti odvádí každý z nich stovky odpracovaných hodin ročně.   

(hyš, tz)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv střediska Hraničář

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama